NEPOGREŠLJIVE ZA BOŽIČ

Jaslice pričarajo mistično vzdušje, naj ne postanejo atrakcija

So simbol človekove sreče, ob njih postanemo mirni, zadovoljni. Vsi možni dodatki, od vlakov, predorov do migetajočih luči, zato niso zaželeni.
Fotografija: Brez njih si božič težko predstavljamo. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Brez njih si božič težko predstavljamo. FOTO: Getty Images

Naši predniki so postavitev jaslic raztegnili na ves advent. V prvem adventnem tednu so pregledali, v kakšnem stanju so njihove družinske jaslice, v drugem so začeli pripravljati pokrajino, v tretjem pa so napeljali (električno) osvetlitev, uredili tekočo vodo in pastirski ogenj. Pri osvetlitvi so morali biti še posebno pozorni, da je bila najbolj osvetljena točka v jaslicah prav Sveta družina, Jezus, Marija in Jožef. Ta naj bo vselej v središču naše pozornosti.

V zadnjem, četrtem tednu so potem polagali mah, ki so ga prej še večkrat orosili, da je ostal dovolj svež. V zadnjih dneh pred božičem pa so postavili vse figure – razen Svete družine.

Zbirka Janka Svetine vsebuje tudi tiste iz Val Gardene. Foto: Igor Zaplatil
Zbirka Janka Svetine vsebuje tudi tiste iz Val Gardene. Foto: Igor Zaplatil

Naši predniki so bili pozorni tudi na to, da so postavili velike figure v ospredje, srednje v sredino, male pa nekam v daljavo. Angela so postavili vselej nad hlevček. Petega januarja, na tretji sveti večer, so ga zamenjali z zvezdo repatico.

V trenutku, ko so že vedeli, kam bodo na sveti večer postavili Jezusa, Marijo in Jožefa, so vsako figuro postavili tudi tako, da je gledala k Jezusu. Ovčk niso nikoli razporejali, kakor da bi bile videti bolne ali sprte med seboj. Vedno so morale biti razporejene v tropu. Na čelo večjega tropa so postavili ovna. Pozorni so bili tudi na to, da ne bi kdo postavil vola ali oslička v ospredje, pred Jezusa, kakor da sta ravno prišla k hlevu. Vola in osla moramo namreč vedno postaviti v ozadje, a blizu Jezusu, da ga grejeta s toplim dihom.

Jaslice niso atrakcija

V Svetem pismu obstaja namreč izrek, da osel pozna jasli svojega gospodarja, in prav tako vol. Vol naj bi bila bolna žival, le bolne živali pa so smele biti v hlevu. Osel pa je bil tista žival, ki je prinesla Marijo iz Nazareta do Betlehema. Kaj pa ovčka? Bila je dar pastirjev Jezusu.

In kaj ne spada v jaslice? Vse, kar bi nas odvračalo od bistvenega, vse, kar nas oddaljuje od temeljnega izročila: vlaki, predori, migetajoče luči so nezaželeni dodatki, vse to so le atrakcije.

Različni narodi različno dojemajo postavitev jaslic. FOTO: Igor Modic
Različni narodi različno dojemajo postavitev jaslic. FOTO: Igor Modic

Jaslice so namreč simbol človekove sreče. Ob njih postanemo mirni, zadovoljni. V naše domove prinašajo mistično vzdušje.

Na sveti večer se je zbrala vsa družina v miru ter blagi spokojnosti, peli so in molili. Medtem ko so otroci nosili Jezuščka, Marijo in Jožefa, sta oče in mati z blagoslovljeno vodo in kadilnico kropila ter kadila po domači hiši. Na koncu obhoda so Sveto družino položili v hlevček, da jih je pričakala, ko so se vrnili od polnočnice.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije