Male sladke skrivnosti čokolade
Zrno raste v stroku na zimzelenem drevesu kakavovcu, ki uspeva le v tropskih območjih. Proizvodnja čokolade se začne z obiranjem kakavovih zrn, ki rastejo na kakavovcih. Zreli sadeži kakavovca so zelene, oranžne ali rdeče barve in na prvi pogled podobni melonam. Ko dozorijo, jih ročno posekajo z debla in vej. Potem ko zrna odstranijo iz sadežev, jih izpostavijo soncu, da se obarvajo nekoliko vijoličasto. Nato jih položijo na velike segrete pladnje, pokrite z bananovimi listi, ali pa jih dajo v lesene zaboje in zakopljejo v zemljo. Po približno tednu fermentacije, s katero zmanjšajo raven sladkorja v kakavovih zrnih, ta postanejo značilne rjave barve. Po fermentaciji morajo zaradi vlažnosti skozi proces sušenja. Ko so očiščena vseh nečistoč, se začne izdelava čokolade.
Temne čokolade zaradi večje vsebnosti kakava vsebuje veliko količino antioksidantov, ki blagodejno vplivajo na srce in ožilje, pomagajo pri zniževanju krvnega tlaka in preprečujejo staranje organizma.
Od zrna do tablice
Praženje poteka bodisi pri nizki bodisi pri visoki temperaturi, s čimer kakavova zrna pridobijo svojo bogato aromo. Ko pridelovalci ročno ali strojno izluščijo notranjost zrn oziroma jim odstranijo koščice, nastopi faza mletja. Oluščena zrna zmeljejo v gosto zmes, znano tudi kot kakavova pasta – iz nje pa lahko nastane kakavovo maslo, kakavovo testo oziroma pogača, kakavov prah ali pa čokolada, ki nastane tako, da se kakavovi pasti doda kakavovo maslo in sladkor. V procesu mehanske in toplotne obdelave čokolada dobi svojo pravo strukturo in aromo. Sledi vlivanje v modele, pri čemer se lahko doda različne oreške, rozine, bombone … Ko je proces izdelave končan, sledi še pakiranje, nato pa lahko čokolada potuje na police v trgovine.
Ali ste vedeli?
- Beseda čokolada prihaja iz azteške besede xocoatl, kar se nanaša na grenko in pekočo pijačo iz kakavovih zrn.
- Prva čokoladna tablica je bila izdelana leta 1847.
- Čokolada je največkrat kupljeno darilo na svetu.
- Za izdelavo enega kilograma čokolade je potrebnih kar od 300 do 600 kakavovih zrn.
- Kakavova zrna so bila v preteklosti tako cenjena, da so jih uporabljali tudi kot denarno valuto.
- Čokolada lahko poviša utrip srca bolj kot denimo poljubljanje.
- Temna čokolada vsebuje več antioksidantov kot borovnice, pravi čaj ali rdeče vino.
- Poleg klasične mlečne, temne in bele čokolade obstaja tudi »blond« čokolada.
- Štiri največje pridelovalke čokolade so ZDA, Nemčija, Švica in Belgija.
- Zahodna Evropa naj bi proizvedla kar 35 % čokolade na svetu, ZDA pa dodatnih 28 %.
- Zahodna Afrika proizvede približno 2/3 vseh kakavovih zrn na svetu.
- Vsako leto se za proizvodnjo čokolade porabi okoli 3 milijone ton kakavovih zrn.
- Od proizvodnje čokolade je odvisnih okoli 50 milijonov ljudi po svetu.