Praznične dobrote: ne zavrzimo niti grižljaja
Gneča po trgovskih centrih, ki smo ji priča že nekaj dni pred prazniki, nakazuje, da bo povprečna shramba dobro založena. Prazniki prinašajo več druženj, kosila in večerje za več ljudi, kot smo vajeni, temu primerne pa so tudi zaloge hrane, ki jo pripravljamo vnaprej. Če prištejemo še dejstvo, da bodo nekaj prazničnih dni trgovine zaprte, smo lahko skoraj prepričani, da bo nekaj hrane, bodisi sveže bodisi kuhane oziroma pripravljene, ostalo.
Presežke seveda prihranimo za prihodnje dni, da pa se hrana ne bi pokvarila, jo moramo pravilno spraviti in seveda pravočasno pojesti. Zlasti bodimo pozorni na jedi, ki vsebujejo surove sestavine, na primer tatarski biftek, v katerem je surovo meso, in domača majoneza, ki jo pripravimo iz surovih jajc. Hitro pokvarljiva so tudi kuhana, ki jih najdemo na primer v francoski solati. Tovrstna živila so lahko tudi nevarna, saj se v njih razvijejo bakterije, ki povzročijo bolj ali manj nevarne zastrupitve. Ker obstaja možnost, da je hrana pokvarjena, še preden to opazimo po vonju in okusu, je še bolj pomembno, da upoštevamo varni čas, ko jo lahko uživamo.
V hladilniku nekaj dni
Zato najbolj pokvarljiva živila, med katere poleg tatarca in majoneze spadajo različni namazi, predvsem mesni, in omake, obvezno porabimo najpozneje v treh dneh. Hranimo jih seveda v hladilniku v dobro zaprtih posodah, pri tem pa je pomembno, da jih med seboj ne mešamo, da se ne bi med njimi prenašale bakterije. Tudi narezana salama bo dobra največ tri dni, dlje pa lahko hranimo nekatere mesnine, ki smo jih odprli, a pustili v kosu, kuhano salamo štiri dni, slanino en teden, dimljene klobase tri tedne, kuhano šunko in hrenovke pa en teden.
V hladilnik spravimo tudi kuhane jedi, na primer juhe, enolončnice, omake, priloge pa seveda meso, vse lahko hranimo nekaj dni. Tudi tu velja pravilo, da jih spravimo v dobro zaprte posode, kar lonec praviloma ni. Za nekatere jedi celo velja, da so boljše pogrete, zato jih brez skrbi pripravimo vnaprej. Pri vseh kuhanih ali pečenih jedeh je pomembno, da jih pred zaužitjem dobro pogrejemo, najmanj na 60 stopinj Celzija. Če vidimo, da nam vsega ne bo uspelo pojesti v nekaj dneh, jed globoko zamrznemo. Pečeno meso na primer lahko na tak način hranimo do tri mesece, kuhano perutnino štiri mesece, mesne omake, juhe in enolončnice pa do tri mesece.
Hitro pokvarljiva živila, kot je tatarski biftek, hranimo v hladilniku največ tri dni.