PRAZNIČNO

Praznični kuharski izziv – potica

Decembrske praznike si brez potice težko predstavljamo, a njena peka je lahko svojevrstni izziv za ljubiteljskega kuharja. Zbrali pa smo tudi nekaj koristnih namigov priznane mojstrice peke potic Sonje Jezeršek.
Fotografija: Potice so tradicionalne slovenske praznične sladice. FOTO: Primož Pičulin
Odpri galerijo
Potice so tradicionalne slovenske praznične sladice. FOTO: Primož Pičulin

Potica je eden najbolj prepoznavnih simbolov slovenske kulinarike in tradicije, zlasti v prazničnem času. Poznamo več kot 80 različnih nadevov, ki jih zavijemo v testo, po čemer je zavita potica – povitica dobila tudi ime. Najznačilnejše slovenske potice so orehova, lešnikova, pehtranova, makova, sirova in druge. Potica je predvsem praznično pecivo, ki ga pečemo v pekaču ali neposredno na ognjišču. Pekač za peko potice ali potičnik s sredinskim prirezanim stožcem so razvili po pekačih za šarklje iz nemških dežel.

Kvašeno testo in nadev

Tradicionalna potica je pripravljena iz zavitega in razvaljanega kvašenega testa in polnjena z različnimi nadevi. Slovenske gospodinje jo z veseljem pečejo tudi ob neprazničnih dneh in z njo razvajajo svoje najbližje. Babice in mame imajo velikokrat pomembno nalogo, da hčere in vnukinje izurijo v zahtevni peki potice. Namreč taka z ravno pravšnjo količino nadeva in testa težko uspe.

Spoznajte zgodbo slovenske potice

Danes je slovenska potica prepoznana kot nacionalna specialiteta in zaščitena v Evropski uniji kot zajamčena tradicionalna posebnost. Po njej posegajo tako domačini kot obiskovalci iz tujine, ki v njej prepoznavajo pravo slovensko dediščino.

Prav zgodbo o slovenski potici lahko podrobneje spoznamo na Blejskem gradu, kjer je v tamkajšnji Galeriji Stolp vse do 31. januarja 2025 odprta razstava Zgodba o slovenski potici. Razstavo so skupaj z Zavodom za kulturo Bled soustvarili etnolog dr. Janez Bogataj, kulinarična mojstrica Sonja Jezeršek in Maks Pogačnik iz hiše čokolade Molinet, ki je poskrbel za sodobno izpeljavo različnih okusov v obliki pralinejev.

Utrinek z okrogle mize na razstavi Zgodba slovenske potice FOTO: Primož Pičulin
Utrinek z okrogle mize na razstavi Zgodba slovenske potice FOTO: Primož Pičulin

»Moram povedati, da mi je ta projekt zelo všeč, lepo je pripravljen, veliko ljudi je sodelovalo in mislim, da smo zmagali vsi,« je ob decembrskem odprtju razstave na Bledu povedala Jezeršekova, ki je za degustacijo spekla kar deset potic.

»Razstava je sicer na Blejskem gradu, ampak sam to pojmujem kot osrednji dogodek za vso Republiko Slovenijo, ker z majhnim, a vztrajnim, strokovno podprtim korakom gradimo nekaj, česar doslej nismo imeli: pralineje v podobi potice. Kar je gotovo eden od kamenčkov v celotnem mozaiku, ki ga imenujemo slovenska potica,« pa so bile besede dr. Bogataja.

Razstava Zgodba slovenske potice je odprta še do konca januarja 2025. FOTO: Primož Pičulin
Razstava Zgodba slovenske potice je odprta še do konca januarja 2025. FOTO: Primož Pičulin

Če ste zamudili odprtje razstave z degustacijo, se še vedno lahko posladkate na Blejskem gradu. V lokalu na spodnji terasi, trgovinici z medenimi izdelki ali grajski restavraciji je potica na voljo kot klasična sladica ali v obliki čokoladnih pralinejev.

Mojstrica peke potic Sonja Jezeršek je za odprtje razstave spekla skoraj ducat potic. FOTO: Boris Pretnar
Mojstrica peke potic Sonja Jezeršek je za odprtje razstave spekla skoraj ducat potic. FOTO: Boris Pretnar

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije