Sladke dobrote iz domače kuhinje: Parklji, ki jih pripravimo iz testa in spečemo v pečici
Decembrska mrzlica se je že začela, pred nami je čas druženja za obloženimi mizami in obdarovanja. Mesec pred koncem leta zaznamujejo trije dobri možje, prvi med njimi, sv. Miklavž, bo v svoj koš z darili segel v noči na 6. december. Tradicija veleva, da (pridne) otroke nagradi s sladkimi dobrotami. Darove praviloma pusti v nogavicah, ki jih otroci zvečer nastavijo na okensko polico, zjutraj pa v njih najdejo suho sadje in oreške, čokolado in pisane bombone.
Seveda to ni vse, z miklavževanjem se začenja čas, ko pripravljamo posebne praznične jedi. Poleg naštetih sladkih dobrot v Miklavževi košarici ne smejo manjkati različni piškoti oziroma drobno pecivo, pa seveda parklji, ki jih pripravimo iz testa in spečemo v pečici. Družina bo gotovo navdušena tudi nad vsakodnevnim pecivom, ki mu zgolj dodamo praznični videz.
V Miklavževi košarici ne smejo manjkati različni piškoti oziroma drobno pecivo, pa seveda parklji, ki jih pripravimo iz testa.
Prijetne praznične vonjave
Piškotov se brez skrbi lotimo, čeprav njihove priprave nismo preveč vešči. Z nekaj domišljije bo kuhinja polna prijetnih prazničnih vonjev, če testu za navadne piškote dodamo nekaj začimb. In jim tako poleg vonja in barve spremenimo tudi okus. Pri tem se lahko poigramo, poleg cimeta in klinčkov jim na primer posebno noto daje nekoliko oster okus ingverja. Tega dodamo tudi drugim sladicam, na primer limonovemu kolaču ali medenjakom, obvezen je v prazničnih švedskih piškotih. Za peko običajno uporabimo ingver v prahu, lahko pa tudi drobno naribamo svežo korenino. Piškote rjavo obarvamo z dodatkom kakava ali čokolade, oblikujemo pa jih s prazničnimi modelčki, denimo v obliki možicljev, ki bodo predstavljali parklje ali Miklavža, pa zvezdic in smrečic, ki jih bomo prav kmalu okraševali.
Tudi torte, kolače in drugo mehko pecivo praznično okrasimo, ponujamo nekaj idej: iz navadnega biskvitnega testa, po možnosti čokoladnega, izrežemo od deset do petnajst centimetrov dolge trikotnike, na katere v špici s čvrsto smetano oblikujemo lase, pod njimi pa s sladkornimi geli in drobnimi bomboni naredimo usta in oči ter brado. Spodnji del trikotnika zaobljeno odrežemo in nastane prikupen nasmejan obraz Miklavža.
Parklji
S pripravo domačih parkljev bomo razveselili predvsem otroke, ki bodo zagotovo z veseljem pomagali. Pripravimo enostavno kvašeno testo, možiclje pa oblikujemo z nožem in rokami. Nič hudega, če ne bodo povsem enaki. Poleg oči, ki jih naredimo iz rozin, jim lahko dodamo še parklje oziroma kremplje iz narezanih mandljev pa tudi rdeče trakove, ki predstavljajo jezike.
Za oblikovanje lahko uporabimo model, a še bolj bo zabavno, če jih bomo gnetli in rezali skupaj z otroki
Za 4 osebe:
- 500 g gladke bele moke
- 10 g suhega kvasa
- 50 g sladkorja
- 0,5 žličke soli
- 3 dcl mleka
- 1 jajce
- 60 g hladnega masla
- rozine
Moko presejemo v večjo skledo, dodamo kvas, sladkor in sol in premešamo. Prilijemo mlačno mleko, nekaj žlic prihranimo za premaz, dodamo jajce in z mešalnikom zgnetemo v gladko in voljno testo. Dodamo narezano maslo in še enkrat temeljito pregnetemo. Testo pokrijemo s krpo in ga pustimo vzhajati na sobni temperaturi slabo uro. Potem ga razdelimo na štiri dele in oblikujemo hlebčke. Pustimo stati dobrih pet minut, nato jih razvaljamo na kvadrate, velike približno 10 krat 20 centimetrov. Izrežemo oziroma oblikujemo parklje in jih položimo na pekač, obložen s peki papirjem. Pustimo vzhajati še približno eno uro. Rozine, ki smo jih namočili v vroči vodi, potisnemo v testo na mestu, kjer naj bodo oči, lahko naredimo tudi gumbe na telesu, za usta naredimo zarezo z nožem. Testo premažemo z mlekom in pečemo na temperaturi 200 stopinj okoli 15 minut oziroma dokler se parklji zlato ne zapečejo.