Agresivno sol čim prej odstranimo
Pozimi, ko nas obkrožata mraz in vlaga, je še kako pomembno, da se proti obojemu čim bolj zaščitimo s primerno obutvijo in oblačili. Ker topli zimski čevlji, jakne in bunde niso prav poceni, moramo zanje pravilno skrbeti, da nam bodo dolgo služili. Najbolj na udaru je seveda obutev, še posebno na cestah in pločnikih, ki so v zimskih mesecih prekriti s peskom in soljo. Slednja je zlasti nevarna, saj lahko, če je predolgo ne očistimo, na čevljih pusti madeže, v skrajnem primeru pa material tudi razžre. Vsakič ko se vrnemo domov, zato čevlje obrišemo z mokro krpo, tudi če na njih madeži soli (še) niso vidni. Kako ravnamo naprej, pa je odvisno od materiala obutve.
Usnjene čevlje in škornje očistimo z mešanico belega kisa in vode v razmerju ena proti ena. V mešanico pomočimo čisto krpo, dobro ožamemo in obrišemo usnje. V čevlje nato zatlačimo papir in pustimo, da se posušijo, nato jih po potrebi premažemo s posebno kremo za usnje. Izjemno pomembno je, da usnjenih čevljev ne sušimo v bližini vira toplote, bodisi odprtega ognja, peči ali radiatorja. Na tak način se bo usnje posušilo prehitro in preveč ter razpokalo. S semiš obutve sol najbolj učinkovito očistimo z detergentom za ročno pomivanje posode. Bolj trdovratne madeže, kjer se je sol že zasušila, nežno skrtačimo s suho zobno ščetko, nato v kozarec vode kanemo nekaj kapljic detergenta, v mešanico pomočimo čisto krpico, najbolje belo, sicer lahko semiš obarvamo, ter nežno potapkamo po madežu. Ponovimo s svežo krpo, ki smo jo namočili samo v vodo, v čevlje natlačimo papir in jih posušimo na temnem mestu, proč od neposrednega vira toplote.
Če se sol s cest na čevljih posuši, bo nastal trdovraten madež.
Najlažje bomo očistili obutev, ki ni iz naravnih materialov. Večinoma je to neke vrste plastika, ki jo brez težav obrišemo z mokro krpo, pri čemer se nam ni treba bati, da bi se kaj razbarvalo ali uničilo. Preden se pozimi odpravimo na prosto, pa je dobro obutev še dodatno zaščititi pred vlago. V specializiranih prodajalnah so na voljo posebni spreji, po uporabi katerih čevlji postanejo vodoodporni, nekatere lahko uporabimo tudi za vrhnja oblačila, kot so jakne in smučarske hlače, a se najprej raje posvetujmo s prodajalcem. Za dodatno udobje in toploto lahko v čevlje ali škornje namestimo posebne vložke, ki so na spodnji strani prevlečeni s folijo, ki bo stopala ščitila pred vlago in mrazom.