Agroboti na pohodu: v Bologni tudi slovensko avtonomno vozilo slopehelper (FOTO)
V Bologni v Italiji je bila od 9. do 13. novembra 45. svetovna razstava kmetijske mehanizacije EIMA. Letos si jo je ogledalo rekordnih 327.100 obiskovalcev, med njimi 57.300 iz tujine. Bienalni sejem od leta 1969 organizira italijansko združenje proizvajalcev kmetijskih strojev FederUnacoma; prva dva dneva je odprt za poslovne obiske, nato pa za vso javnost.
EIMA Digital
Poleg splošne razstave kmetijske mehanizacije so na sejmu še specializirane razstave (hale) EIMA Components, EIMA Green, EIMA Energy, EIMA Idrotech in EIMA Digital. Kot pove že ime, gre za komponente, komunalno tehniko, bioenergijo, namakanje in digitalizacijo.
V hali EIMA Digital so bili prikazani sistemi satelitskega vodenja, naprave GPS, vgrajeni računalniki, sistemi ISOBUS, vremenske postaje, brezpilotna letala, senzorji, roboti in najnovejša generacija programske opreme. To je bilo na ogled širši javnosti – uporabnikom kot tudi industriji, ki se zanima za opremljanje kmetijskih vozil in strojev z napravami, ki optimizirajo njihovo delovanje.
Kmetijski roboti
Izraz kmetijski robot lahko pomeni marsikaj. Roboti so že razširjeni v hlevih v obliki robotov za molžo, čiščenje hlevov in krmljenje živali. Pojavljajo se tudi na odprtem kmetijskem prostoru: na njivah, v vinogradih in sadovnjakih. Ti kmetijski roboti nadomeščajo klasične traktorje in traktoriste. Gre za avtonomna vozila, ki so lahko dokaj podobna običajnim traktorjem, ali pa gre za čisto nove vozeče platforme, pogosto so na električni pogon, izvesti pa morajo določeno delovno operacijo v kmetijski pridelavi.
Slopehelper
Na EIMA Digital smo opazili tudi avtonomno vozilo slopehelper, ki ga izdeluje vrhniško podjetje PeK Automotive. Opremljeno je bilo s sistemom za prepoznavanje in obiranje jabolk na drevesih v sadovnjaku. Tudi sicer ima slopehelper vedno več lastno razvitih priključkov – strojev za opravila v vinogradništvu ali sadjarstvu.
Trendi pri kmetijskih robotih
Imamo proizvajalce, ki imajo že na stotine robotov v dejanski uporabi na kmetijah, še več pa je zagonskih podjetij, ki ponujajo svoje rešitve, prototipe itd. Roboti lahko dopolnjujejo človeško delo in hkrati zmanjšujejo vpliv na okolje. Glavne ovire za večjo širitev v praksi še vedno ostajajo varnost, relativno majhna hitrost premikanja, relativno majhna moč električno gnanih robotov, skepticizem kmetov pa še kaj drugega.