Bodite kreativni: naredite svojo snežno hišo
Hiša oziroma zatočišče pomeni iglu v jeziku Eskimov; tradicionalno so jih postavili med lovom, ko so bili daleč od doma in so potrebovali začasno bivališče, ki jih je varovalo pred mrazom. Večina iglujev je iz snega, a pomembno je, kakšen je: ne sme biti svež, ta je mehek, pudrast, za igluje je bolj primeren tisti pod novozapadlim, ki je bolj čvrst in ga je mogoče celo rezati.
Ščiti pred vetrom
Čeprav je iglu preprosta zgradba, je gradnja pravi izziv: če ga postavimo prav, se ne bo podrl, niti ko bo na njem stal odrasli moški. Potrebujemo lopato in žago ter vsaj še eno osebo za pomoč. Najprej določimo kraj, kjer bo stal, in z lopato začrtamo krog; potem kopljemo in oblikujemo snežno opeko za iglu. Ko imamo luknjo in opeko, začnemo graditi stene, prvi dve vrsti sta lahko ravni, potem pa naj bodo opeke rahlo zaobljene, da bomo postavili lepo kupolo. Višje ko gremo, manjše naj bodo opeke. Ne pozabimo odprtine za vrata, ta lahko tudi izrežemo z žago, ko iglu že stoji. Na koncu v strop zvrtamo nekaj lukenj za prezračevanje in zgladimo stene, zunanje in notranje. In kako dolgo bo trajalo, da ga bomo postavili? Strokovnjakom uspe v eni uri, popolni novinci potrebujejo 3–6 ur, odvisno od velikosti igluja. Ščiti nas pred mrzlim vetrom, in čeprav ni vir toplote, to oddajajo naša telesa, sneg pa je izolator in ohranja toploto vseh, ki so v notranjosti – temperature v njem segajo od –7 do 16, odvisno od debeline snežnih opek; seveda se ne bomo slekli v kratke rokave, a še vedno je topleje kot zunaj, ko lahko temperature padejo do 45 stopinj Celzija pod ničlo. Brrr.
Tudi če so zunanje temperature nižje od –45 °C, je notranja lahko od –7 do 16 stopinj Celzija.
Ali veste, da so v švicarskem Zermattu postavili največji iglu na svetu? Visok je bil 10,5 metra in širok 12,9 metra, potrebovali so 1387 snežnih opek, gradnja pa je trajala več kot 2000 ur.