NADLOGA
Boj proti škodljivim muham se začne s preventivo
Med bolj nadležne škodljivce, ki lahko ugonobijo celotni pridelek, štejemo žuželke s skupnim imenom muhe.
Odpri galerijo
Glede na njihovo najljubšo vrtnino poznamo korenjevo in čebulno muho, rada pa se jima pridruži še porova zavrtalka. Za vse je značilno, da škodo delajo ličinke, ki vrtajo po rastlinah in s tem povzročajo njihovo propadanje. Za učinkovito zaščito moramo poznati njihov življenjski ciklus, ki mu prilagodimo čas setve, ker bube prezimijo v zemlji, pa je nujen kolobar. Korenjeva muha se v enem letu razmnožuje dvakrat, čebulna muha in porova zavrtalka pa trikrat. Prve generacije muh se pojavljajo že aprila in maja, najbolj zgodnja je čebulna. Ta po videzu spominja na hišno, čeprav je od nje malo manjša, jajčeca pa izleže v spodnji del čebule oziroma druge gostiteljice. Napada namreč vse čebulnice, tudi por, drobnjak, česen in šalotko in celo okrasne rastline. Ličinke, ki se razvijejo iz jajčec, vrtajo po rastlini, s katero se hranijo. Mlade rastline propadejo, starejše pa slabše rastejo. Čebulna muha ima tri generacije, prvo aprila, drugo maja in tretjo septembra in oktobra. Sovražnica čebulnic je tudi porova zavrtalka, ki jajčece odlaga na liste, od koder potujejo po vsej rastlini. Ima dva rodova, prvega lahko pričakujemo že maja, drugi pa bo zaživel septembra in oktobra.
Čeprav nas ob pojavu škodljivcev popade želja, da bi se jih takoj lotili s strupenim škropivom, se velja potruditi z neškodljivo zaščito. Ta je seveda preventivna, ko muhe in zavrtalke napadejo, pa ne ostane drugo kot škropljenje, pri čemer izberimo ekološka sredstva. Da bi muham preprečili dostop do rastlin, poskrbimo z mehansko zaščito. Ogrožene rastline preprosto pokrijemo z vrtnarsko kopreno, ki jo natančno namestimo, ob robovih pa pritrdimo v tla, najbolje jo je kar zakopati. Tako preprečimo škodljivcem, da bi skozi špranje od zunaj prilezli k potencialnim gostiteljicam. Pomembno je tudi, da čebule ne sadimo v času invazije muh, na pojav škodljivca pa nas opozorijo rumene lepljive plošče, ki jih namestimo v bližino čebule, od katere ne smejo biti oddaljene več kot 30 centimetrov.
Kadar se napadu čebulne muhe in porove zavrtalke ne moremo upreti niti s škropljenjem z ekološkimi pripravki, rastline populimo in odstranimo z vrta, najbolje jih je zažgati.
Če se muh ne lotimo sistematično, se lahko kar poslovimo od pridelka, da bi se jim uspešno postavili po robu, pa ni treba zastrupljati vrta.
Opozorilo na listih
Da se v čebuli nekaj dogaja, nas opozorijo listi, ki se začnejo grbančiti in rumeneti, slednjič se posušijo. Potem začne čebula gniti, kar nas lahko zavede in pomislimo na bolezen in ne na škodljivca. Vzrok gnitja preverimo tako, da pogledamo, kje se je začelo. Bolezensko gnitje se namreč začne na spodnjem delu čebule, pri čebulni muhi pa na vrhu rastline.Čeprav nas ob pojavu škodljivcev popade želja, da bi se jih takoj lotili s strupenim škropivom, se velja potruditi z neškodljivo zaščito. Ta je seveda preventivna, ko muhe in zavrtalke napadejo, pa ne ostane drugo kot škropljenje, pri čemer izberimo ekološka sredstva. Da bi muham preprečili dostop do rastlin, poskrbimo z mehansko zaščito. Ogrožene rastline preprosto pokrijemo z vrtnarsko kopreno, ki jo natančno namestimo, ob robovih pa pritrdimo v tla, najbolje jo je kar zakopati. Tako preprečimo škodljivcem, da bi skozi špranje od zunaj prilezli k potencialnim gostiteljicam. Pomembno je tudi, da čebule ne sadimo v času invazije muh, na pojav škodljivca pa nas opozorijo rumene lepljive plošče, ki jih namestimo v bližino čebule, od katere ne smejo biti oddaljene več kot 30 centimetrov.
Kadar se napadu čebulne muhe in porove zavrtalke ne moremo upreti niti s škropljenjem z ekološkimi pripravki, rastline populimo in odstranimo z vrta, najbolje jih je zažgati.