VRT

Boj s plevelom: edina trajna rešitev je puljenje

Plevel ni le estetska nadloga, če mu dovolimo, da se preveč razbohoti, bo vrtninam odžiral hranila in svetlobo.
Fotografija: Če ga samo odtrgamo, bo znova zrasel. FOTO: Pavelrodimov/Getty Images
Odpri galerijo
Če ga samo odtrgamo, bo znova zrasel. FOTO: Pavelrodimov/Getty Images

Plevel je ena tistih reči, ki vrtičkarjem povzročajo največ preglavic, vsaj na začetku. Dobra novica je, da se ga je mogoče znebiti in po letu, dveh ali treh rednega odstranjevanja bo iz zemlje le še tu in tam pokukala kakšna trdovratna rastlina. Odstranjevanje plevela pa ni priporočljivo le iz estetskih razlogov, če namreč tovrstnim rastlinam dovolimo, da se prekomerno razrastejo, bodo vrtninam odžirale vitamine in minerale iz prsti, še posebno nevarne pa so za mlade sadike, saj jih lahko povsem prerastejo in jim tako odžirajo prepotrebno svetlobo in toploto.

Pomaga tudi zastirka. FOTO: Mkovalevskaya/Getty Images
Pomaga tudi zastirka. FOTO: Mkovalevskaya/Getty Images

Na trgu je seveda mogoče dobiti vse mogoče preparate, ki so učinkoviti v boju s plevelom, a za manjše vrtičke, še posebno če si želimo ekološkega pridelka, ki ga ne bomo zastrupljali z nepotrebnimi kemikalijami, je bolje, da se odstranjevanja lotimo sami. Nekateri zagovarjajo pripravke iz soli ali kisa, a sol raje pustimo za druge površine, denimo za odstranjevanje plevela s poti, med tlakovci in podobno, saj bo spremenila sestavo tal, predvsem njeno vrednost pH, in tako bomo uničili tudi pridelek. Bolje se obnese kis, s katerim poškropimo rastline, ki se jih želimo znebiti, moramo pa biti previdni, da ne bomo poškropili še vrtnin, saj bo kis, če bo prišel z njimi v stik, uničil tudi njih. Niti ta metoda ni dolgotrajna rešitev, saj bo kislina zgolj požgala nadzemne dele rastline, ki bodo prej ali slej spet pognali.

Edini resnično učinkovit način, kako se znebiti plevela, je žal puljenje. Žal zato, ker se to delo marsikomu zdi strašno mukotrpno. A rezultati bodo odlični in dolgotrajni. Puljenja se ne lotimo, ko je zemlja zelo mokra in zbita, saj bomo v tem primeru korenine potrgali, iz tistih, ki bodo ostale v zemlji, pa bo pognala nova rastlina. Ko so tla primerno suha, se jih najprej lotimo z motiko ali lopato in jih razrahljamo, veliko plevela s plitvimi koreninami bomo odstranili že s tem, nato pa se lotimo še tistega z globljimi in bolj trdnimi koreninami: primemo ga čim bolj pri tleh in previdno izpulimo. Ne pozabimo pobrati morebitnih ostankov rastline, vse pa nato vržemo v koš z biološkimi odpadki, nikakor plevela ne nalagamo na kompost, saj bo ponovno pognal ali pa bo veter semena cvetočih rastlin zanesel nazaj na vrt in dela se bomo morali lotiti od začetka. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije