Brez množice turistov: zdaj je čas za Dubrovnik (FOTO)
Za mnoge najlepše mesto v Sredozemlju le redko zadiha s polnimi pljuči in si odpočije od navala turistov z vsega sveta. V Dubrovniku namreč na leto pristane več kot tisoč križark in z njih se izkrca milijon turistov. Kljub temu je v hrvaškem mestu, ki je del Unescove svetovne dediščine že od leta 1979, mogoče najti mirno konobo in popiti kavo na katerem od trgov – če ga boste obiskali novembra ali decembra.
V marmornem mestu se vse začenja na Trgu Brsalje, ki mu domačini pravijo tudi Pile. Nad vrati Pil je podoba dubrovniškega zavetnika – svetega Vlaha. Ko vstopimo skozi obokana notranja vrata mesta, nas pozdravi Stradun, najpomembnejša ulica dubrovniške preteklosti in sedanjosti. Glavna ulica Dubrovnika se dejansko imenuje Placa, in ta skoraj 300 metrov dolga ulica je najpomembnejše mestno zbirališče. Postavitev Straduna in drugih ulic ni naključna: pogled iz ptičje perspektive razkrije, da so ulice usmerjene bodisi v smeri sever–jug bodisi vzhod–zahod. Rahla ukrivljenost ulice omogoča naravno prezračevanje mesta, hkrati ljudi ščiti pred dežjem in sunki vetra. Takšen urbani vzorec so uporabili tudi za oblikovanje newyorškega Manhattna.
Dubrovniški vzorec so uporabili tudi v New Yorku.
Na Stradunu je frančiškanska lekarna, ena najstarejših v Evropi, deluje že več kot 700 let. Ne upravljajo je več menihi, vendar še vedno proizvaja določena mazila in kreme po starih receptih. Ko Dubrovčani govorijo o starem mestu, mislijo na zgodovinsko naselje za obzidjem. Najbolj prepoznavna znamenitost Dubrovnika in glavna točka vsakega turista je dolga 1940 metrov in v celoti obdaja staro mestno jedro.
Lučaj od mestnega jedra je hotel Rixos Premium Dubrovnik, prizorišče petzvezdičnega luksuza, ki se v terasah spušča proti morju. Notranjost je mešanica modernega in luksuznega interierja, na vsakem koraku se ponuja panoramski pogled na morje.
V Stonu, 54 kilometrov od Dubrovnika, je znamenitost, ki je ne gre izpustiti, ko ste v južni Dalmaciji. Stonske soline so namreč stare nič več in nič manj kot štiri tisočletja, gre za verjetno najstarejše naravne soline Evrope, kjer pridobivajo morsko sol. V času Dubrovniške republike je bila stonska sol strateškega pomena, kilogram te začimbe je bil vreden toliko kot kilogram zlata, zato so Ston obdali z monumentalnim obzidjem. Stonske soline so zdaj že nekaj let v zasebni lasti, njihov preporod vodi turistični delavec Sveto Pejić.
Na voljo je dvonadstropni wellness s turško kopeljo in savnami, da o bazenih ne govorimo. Hotel se ponaša s tremi restavracijami, v japonski Umi Teppanyaki, denimo, lahko poskusite ekskluzivne specialitete tepanjaki (japonski žar). Rixos Premium Dubrovnik je oaza prestiža ob slikoviti dalmatinski obali, letos bodo poskrbeli za nepozabno silvestrovanje, saj bo nastopil legendarni glasbenik Dino Merlin.