RIBNIK

Domači ribniki - Vodni raj na našem vrtu

Ribnik lahko naredimo sami ali kupimo model in ga namestimo v jamo na vrtu; vsaj nekaj ur na dan naj bo obsijan s soncem.
Fotografija: Žabe so dobrodošle v vsakem vrtu. FOTO: Thinkstock Getty Images
Odpri galerijo
Žabe so dobrodošle v vsakem vrtu. FOTO: Thinkstock Getty Images

Voda je privlačen element, ki bo poživil vrt, hkrati pa z ribnikom pomagamo ustvarjati celovit, naravni ekosistem. V vodi in ob njej namreč živijo živali in organizmi, ki so koristni za vrt, na primer žabe, ptice in race. Manjši ribnik lahko postavimo kar sami, za večjega in globljega bo morda bolje poklicati upravljavca rovokopača, da naredi izkop jame.
Pomlad je pravšnji čas za njegovo gradnjo, da bomo lahko kar takoj posadili rastline. Dobro je izbrati prostor, ki je vsaj nekaj ur na dan obsijan s soncem. Od prostora, ki ga imamo na voljo, je odvisno, kako velik naj bo. Uporabimo namreč lahko večjo posodo, kad oziroma kupimo narejen vrtni ribnik, več svobode pri oblikovanju pa bomo imeli, če za izdelavo uporabimo folijo. Seveda ga lahko sezidamo iz betona ali kamna, tak bo prečudovit.
Ena najbolj priljubljenih rastlin za ribnike je gotovo lokvanj. FOTO: Thinkstock Getty Images/istockphoto
Ena najbolj priljubljenih rastlin za ribnike je gotovo lokvanj. FOTO: Thinkstock Getty Images/istockphoto

Najprej torej določimo prostor, kjer bo ribnik stal, ga označimo in izkopljemo poljubno globoko jamo. Kopljemo v terasah, na katere bomo sadili rastline, proti sredini pa vedno globlje. Ni treba pretiravati, pol metra bo dovolj. Jamo dobro očistimo in vanjo nasujemo pesek, nanj namestimo zaščitni filc. Čez položimo folijo za ribnik, ki naj sega dvajset ali trideset centimetrov čez rob. Potem vanj namestimo želene elemente, zlasti skale in kamenje.

Vodna črpalka in filter

Narejen je lahko kot mlaka s stoječo vodo, ki jo bo treba občasno menjati, če pa želimo, da bo ribnik obstojen in se bo sam vzdrževal, moramo namestiti vodno črpalko in filter. Preden kupimo tovrstno opremo, izračunajmo količino vode v njem, saj je od tega odvisna priporočljiva moč črpalke.
Morda bomo sčasoma na vrtu opazili kačjega pastirja. FOTO: H_yasui Getty Images/istockphoto
Morda bomo sčasoma na vrtu opazili kačjega pastirja. FOTO: H_yasui Getty Images/istockphoto

Vanj zasadimo primerne rastline, da ustvarimo čim bolj pester ekosistem, ki bo privabljal in zagotavljal domovanje vodnim in obvodnim živalim. Za sajenje na dno nasujemo zemljo oziroma substrat in prekrijemo z deset centimetrov debelo plastjo proda ali peska. Tako se zemlja ne bo dvigovala, ko bomo ribnik napolnili z vodo.
Pri izbiri rastlin velja previdnost: če izberemo preveč agresivne, se lahko preveč razrastejo in posledično zadušijo druge. To težavo lahko rešimo tako, da hitro razraščajoče se posadimo v lonce in jih namestimo v ribnik. Uporabimo takšne, ki imajo na dnu luknjo, skozi njo bodo rastline pognale korenine in se prijele na dno.
Če se že imeniuje ribnik, naj bodo v njem tudi ribe. FOTO: Thinkstock Getty Images/istockphoto
Če se že imeniuje ribnik, naj bodo v njem tudi ribe. FOTO: Thinkstock Getty Images/istockphoto

V novo pridobitev spadajo tudi živali, zato lahko vanj naselimo ribe. Ko se bo rastlinje v ribniku in okoli njega dobro razraslo, bomo lahko okoli njega opazili tudi živali, za katere smo že skoraj pozabili, da obstajajo, na primer čudovitega kačjega pastirja. Če imamo prostor, lahko ribnik na videz povečamo tako, da okoli njega naredimo skalnjak, vanj pa zasadimo rastline. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije