NEGOVA 2019

FOTO: Grajski navdih za umetnost

V sobanah razstava, v okolici spomenika državnega pomena pa umetniki, ki so ustvarjali na likovni koloniji.
Fotografija: Jože Fortin je ustvarjal na grajskem dvorišču. FOTO: LOJZE ADAMLJE
Odpri galerijo
Jože Fortin je ustvarjal na grajskem dvorišču. FOTO: LOJZE ADAMLJE

V srednjeveškem negovskem gradu, ki ima status spomenika državnega pomena, so odprli razstavo likovnih del, ki so nastala na lanski mednarodni likovni koloniji Negova 2018. Na ogled so slikarska dela udeležencev iz štirih držav, Rusije, Madžarske, Hrvaške in Slovenije. Irena Gayatri Horvat (Zagreb), Lojze Kalinšek (Cerklje na Gorenjskem), Zmago Kovač (Maribor), Jurij Kravcov (Sankt Peterburg, Ljubljana), Laszlo Nemes (Zalaegerszeg), Božidar Ščurek (Celje, Maribor), Viktor Šest (Maribor), Veljko Toman (Ljubljana) in Zdravko Dolinšek (Trbovlje, Radenci) so avtorji predstavljenih del.

Utrinek FOTO: OSTE BAKAL
Utrinek FOTO: OSTE BAKAL
»Že znanim kolonijam z daljšim ali krajšim stažem se je pridružila nova, mednarodna likovna kolonija Negova,« pravi njen idejni vodja Zdravko Dolinšek. Organizator je Kultprotur Gornja Radgona, vsi pa se strinjajo, da bo to dalo nov zagon kulturi na severovzhodu Slovenije.

Razstava in nova kolonija

Takoj za odprtjem razstave del z lanske kolonije, ki bo na ogled vse poletje, do septembra, se je začela II. mednarodna kolonija Negova 2019, na kateri je sodelovalo deset likovnih umetnikov, prav tako iz štirih držav, in sicer Lojze Adamlje (Ljubljana), Igor Banfi (Murska Sobota, Ljubljana), Bogdan Breznik (Trebnje), Zdravko Dolinšek, Jože Foltin (Ptuj), Blažej Helmut (Šmihel pri Pliberku), Marjana Kmet (Cven), Jurij Kravcov, Danila Krpič (Černelavci) in Laszlo Nemeš (Zalaergerszeg). Njihova dela bodo na ogled prihodnje leto.

Ustvarjalnost v srednjeveškem miru FOTO: OSTE BAKAL
Ustvarjalnost v srednjeveškem miru FOTO: OSTE BAKAL
»Takšna ustvarjalna druženja v Sloveniji so številna. Uspeh organizatorjev slikarskih kolonij in slikarskih ekstemporov je vedno odvisen od ustvarjalnih razmer in likovnih ustvarjalcev. Nekateri le redko ali sploh nikoli ne sodelujejo na takšnih ustvarjalnih srečanjih, kajti njim intimo zagotavlja le domači atelje. So pa nekateri, ki sodelujejo na veliko tovrstnih dogodkov. Organizatorji, ki želijo slikarsko kolonijo tradicionalno voditi več let, morajo skrbno izbirati povabljene, ki so zmožni v relativno kratkem času ustvariti kakovostno likovno delo,« pove Lojze Adamlje.

Odgovorno z nastalimi deli

<br />
      

      
Z nastalimi deli je treba odgovorno ravnati in jih razstavljati v primernih prostorih. Izjemno pomembni so tudi katalogi, ki dokumentirajo vsako takšno ustvarjalno manifestacijo. V tem pogledu so v Kultproturu zastavili osmišljen likovni dogodek, saj se zavedajo, da imajo v upravljanju izjemno arhitekturno-zgodovinsko bogastvo, ki ga je treba čim bolj uveljaviti in mu dati zanimivo vsebino. Kolonija dodaja pomen kulturnim vsebinam tega prostora, zato je pričakovati, da se bo zanimivi projekt razvijal še naprej, kajti že prvi dve koloniji sta pokazali, da so na pravi poti.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije