RAJ DOMA
FOTO: Zamenjajmo pipo v tuš kabini
Za montažo armature si vzemimo čas; ko vrtamo v keramične ploščice, je nujno upoštevati nekaj pravil, ne pozabimo na okrasno rozeto
Odpri galerijo
Si upamo v kopalnici sami zamenjati armaturo za prho? Čeprav ne gre za posebno znanost, previdnost ne bo odveč, saj imamo opraviti z vodo, ki je lahko sila neugodna, če je v stanovanju ne kontroliramo. A če se na delo dobro pripravimo, morda za nasvet vprašamo mojstra in si na youtubu ogledamo nekaj videov, potem ne bo težav.
S-komada privijemo tako, da najprej očistimo navoje v dovodnih ceveh, najbolje z odsluženo zobno krtačko in s prsti. Najprej privijemo prvega v izbrani položaj, nato se lotimo drugega in ga poskušamo priviti. Nato poskusimo namestiti pipo, pri čemer morajo navojne zatezne matice lepo sesti na S-priključka, da jih lahko privijemo z roko. Med S-priključkom in zatezno matico moramo priviti še vložek z navojem. Vsaka pipa ima priložena jasna navodila montaže, ki se jih držimo.
Osnovnošolska napaka pri montaži pipe ali ventila je, da običajno pozabimo na okrasno rozeto. Da smo jo pozabili namestiti, pogosto opazimo šele na koncu, ko smo armaturo že pritegnili. Potem je seveda slaba volja, ker moramo postopek ponoviti.
Zatezne matice armature privijamo strogo s ključem in ne s kleščami, ker bomo odrgnili kromirano plast in bo pipa že nova poguljena.
Zaprimo glavni ventil
Najprej v kopalnici preizkusimo, ali lahko zapremo ventil za vodo. Ta je navadno nekje v kopalnici, v manjših zasebnih hišah imamo glavni ventil v kleti, tega po potrebi zapremo. Ventil v kopalnici privijemo s kleščami. Običajno ga leta ne obračamo, zato malce okamni. Ko ga obrnemo v desno, ga z nekaj rahlimi sunki naprej in nazaj zapremo. Čeprav je ventil kovinski, pri privitju ne uporabimo vse svoje moči! Če stanujemo v bloku, se, še preden začnemo privijati kopalniški ventil, pozanimajmo, kje je glavni ventil v kleti, da ga lahko ob morebitnem zapletu po potrebi zapremo. Morda bo voda še kapljala iz pipe, to pomeni, da ventila nismo mogli do konca zapreti, a jo bomo vseeno lahko zamenjali. A kapljati sme zares le malo!S priključka
Najprej odvijemo tuš cev, nato pa s ključem ustrezne velikosti odvijemo velika vijaka armature. Ko smo pipo odvili, bomo običajno opazili, da je med cevjo v steni in pipo nameščen S-vmesnik oziroma priključek, žargonsko ekscenter. Standardna razdalja med cevema za vročo in hladno vodo (vroča je vselej na levi!) je 150 milimetrov. Vodovodarji, ki polagajo cevi za armaturo, včasih niso najbolj natančni, zato sta ob novi tuš armaturi priložena omenjena S-vmestnika, da lahko novo pipo lepo namestimo. Toda montaža S-vmesnikov zahteva nekaj spretnosti, saj je omenjenih 150 mm razdalja med sredinskima točkama S-priključkov.S-komada privijemo tako, da najprej očistimo navoje v dovodnih ceveh, najbolje z odsluženo zobno krtačko in s prsti. Najprej privijemo prvega v izbrani položaj, nato se lotimo drugega in ga poskušamo priviti. Nato poskusimo namestiti pipo, pri čemer morajo navojne zatezne matice lepo sesti na S-priključka, da jih lahko privijemo z roko. Med S-priključkom in zatezno matico moramo priviti še vložek z navojem. Vsaka pipa ima priložena jasna navodila montaže, ki se jih držimo.
Osnovnošolska napaka pri montaži pipe ali ventila je, da običajno pozabimo na okrasno rozeto. Da smo jo pozabili namestiti, pogosto opazimo šele na koncu, ko smo armaturo že pritegnili. Potem je seveda slaba volja, ker moramo postopek ponoviti.
Zatezne matice armature privijamo strogo s ključem in ne s kleščami, ker bomo odrgnili kromirano plast in bo pipa že nova poguljena.
Samo keramični svedri
Ko nam je uspelo priviti pipo v vodoravni položaj, kar preverimo z vodno tehtnico, bomo namestili vertikalno nosilno palico, na katero bomo pritrdili ročko za prhanje. Tudi montaža palice ni nobena posebnost, a ko vrtamo v keramične ploščice, je nujno upoštevati nekaj pravil. Najprej premislimo, ali pod ploščicami ne teče električna ali vodovodna napeljava. Ko to ugotovimo, zarišemo dve točki, kamor bomo pritrdili nosilno cev. To opravimo z vodno tehtnico, ki jo postavimo vertikalno, in zarišemo dve črti, nato določimo spodnjo višino in glede na to odmerimo zgornjo točko. Vrtamo s posebnimi keramičnimi svedri, in to z vijačnikom in ne kladivom na vrtalnem stroju. Vrtamo počasi, nekdo pa nam zraven drži cev sesalnika, da ne bomo posvinjali vse kopalnice. Vložki in vijaki velikosti 6 bodo za nosilno palico več kot dovolj.Predstavitvene informacije
Komentarji:
15:15
Sedem zakonov obilja