Imate hišnega ljubljenčka? Tako se spravite nad umazanijo, ki vam jo naredi
Vse se začne pri izbiri primernih čistil: če imate doma ljubljenčka, se izogibajte močnih čistil z izrazitim vonjem. Najslabša izbira so tista, ki vsebujejo amonijak, belilo, klor, formaldehid ali izopropilni alkohol, saj gre za strupene snovi. Kako bodo ljubljenčku škodile, je odvisno od načina in zaužite količine.
Čiščenje zanje
Tako kot ljudje tudi ljubljenčki za zdravje potrebujejo čisto okolje, zato boste morali čistiti ne le za njimi, ampak tudi zanje. Vsaj enkrat na teden operite odeje, na katerih spijo, spalne košare pa, če jih imajo, obrišite z mokro krpo in nato obrišite do suhega. Vsak dan operite pasjo ali mačjo posodo za vodo. Tako boste preprečili nastanek vodnega kamna, v katerem se nabirajo bakterije.
Osvežilci zraka
Še posebno psi imajo značilen vonj, ki se nekaterim zdi moteč. Primeren osvežilec zraka poiščite v trgovini za živali, saj so običajni lahko preveč agresivni. Lahko pa uporabite naravne osvežilce, kot so vrečka posušene sivke, na polovico prerezani citrusi in podobno.
Ko se zgodi nesreča
Urin, kakec ali bruhanje očistite takoj, ko jih opazite. Odstranite nesnago s časopisnim ali toaletnim papirjem in takoj obrišite z mokro krpo, namočeno v detergent za pranje posode. Obrišite do suhega. Podoben redosled uporabite, ko se nesreča zgodi na preprogi ali kavču, le da večkrat podrgnite po predelu z brisačo, ki bo vpila madež. Že posušene madeže učinkovito očisti mokro sesanje.
Tla in pohištvo
Tla temeljito očistite najmanj enkrat na teden, najbolje z mokro krpo ali močem. Za odstranjevanje nadležnih dlak sesanje ni najboljša rešitev, saj razprši dlake po zraku. Veliko bolj učinkovito je pometanje. Uporabite metlo z gumijastim zadkom, ki poskrbi za smeti, ki sicer uidejo ščetinam. Zelo učinkovite so tiste z gumijastimi ščetinami, ki se dobijo v spletnih trgovinah za živali. Delujejo tudi na preprogah in tapisonu. Pometanju naj sledi brisanje tal z mokro krpo oziroma močem. Če tla niso lesena, lahko za čiščenje namesto čistila uporabite kis. Ne skrbite – neprijeten vonj po kisu kmalu izgine.
Uporabite lahko še etilni alkohol, ki tudi dezinficira površine. Toda pazite, saj je zelo vnetljiv. Lesene površine očistite s krpo iz mikrofibre. Dlake in prah se bodo manj nabirali na njih, če boste uporabili antistatični sprej proti prahu. Zofe in druge v blago oblečene površine očistite z gobico, namočeno v milnico.