Jamska poslikava je stara 44.000 let (FOTO)
Na Sulaveziju je osupnila najdba uprizoritve lova. Najstarejši primer figuralnega likovnega izražanja doslej.
Odpri galerijo
Poslikava upodablja lovski prizor: napol človek napol žival s sulicami in verjetno vrvmi lovi bivola in divje svinje. To je osrednje sporočilo mojstrovine v jami na jugu indonezijskega otoka Sulavezi, vzhodno od Bornea, ki jo danes imenujejo Leang Bulu' Sipong 4 in je široka 4,5 metra.
Poslikava je tudi najstarejši doslej odkriti primer figuralnega likovnega izražanja na svetu, saj so starost umetnine ocenili na 44.000 let! Tako je pokazala radiokarbonska preiskava, in sicer prek analize naslag, ki so se tisočletja nabirale na poslikavi, pojasnjujejo zaslužni za rezultate, ekipa avstralskih strokovnjakov z univerze Griffith v Brisbanu v sodelovanju z indonezijskimi arheologi. Adam Brumm, eden od vodilnih arheologov, je poslikave prvič uzrl pred dvema letoma: sodelavec mu je med raziskovanjem Indonezije in tamkajšnjih jam ter skalnih zatočišč prek pametnega telefona poslal podobo, ob njej je onemel. »Umaknil je figov list, ki mu je zapiral vhod v jamo. In tam je zagledal ta prizor. Od šoka sem na glas zaklel! Česa takšnega nisem še nikoli videl. Še nikoli nismo odkrili lovskega prizora, morda smo celo na sledi seriji slik in je pred nami dolga zgodba!«
Vse več pričevalcev prazgodovinske umetnosti
Ljudje z živalskimi lastnostmi pogosto nastopajo v različnih fiktivnih upodobitvah, avtorji pa so jim pogosto pripisovali duhovno, sveto ali božansko vlogo v družbi. Tokratna poslikava ni najstarejša na svetu, poročajo v reviji Nature; spomnimo, že lani so v jami na Borneu odkrili upodobitev živali, staro več kakor 40.000 let. Figuralna umetniška uprizoritev s Sulavezija je nedvomno brez tekmeca, so prepričani arheologi, ki upajo, da bodo na območju odkrili še katere dragocene pričevalce preteklosti in prazgodovinske jamske umetnosti, za katero še zdaleč ne velja več, da je predvsem v domeni evropskih skritih kotičkov, kot so Lascaux ali Chauvetova jama v Franciji ter Altamira v Španiji; umetnine, ki so jih tam odkrili, izhajajo iz obdobja pred 14.000 do 21.000 leti, torej so mnogo mlajše. Na območju Indonezije je še veliko neraziskanih jam, na Sulaveziju so jih odkrili že 242 s poslikavami, vsako leto jih je več, tokratna pa je dragocena predvsem zato, ker dokazuje človekovo sposobnost ustvarjanja zgodb in je pomemben mejnik v razvojni zgodovini človeškega jezika. Za najstarejše likovno delo človeštva sicer veljajo linije, ki so jih odkrili na fragmentu kamna v Južni Afriki. Stare so okoli 73.000 let.