Ključna napaka, ki lahko uniči božično zvezdo: le malo ljudi pozna trik s pepelom
Božična zvezda je priljubljena decembrska roža, ljudje jo preprosto obožujejo, še posebej zaradi njenih čudovitih rdečih cvetov. A le malokdo ve, da to niso cvetovi, temveč okrasni listi, medtem ko cvet sestavljajo drobne zelenkasto rumene jagode v sredini. Ti so lahko tudi rožnati ali kremno beli.
Mehiška legenda pravi, da je neko revno dekle pred božičem želelo okrasiti oltar v cerkvi, imela pa je le nekaj plevela, ki ga je pobrala ob cesti. Pred zbranimi verniki se je ta čudežno spremenil v čudovito rastlino s temnozelenimi in rdečimi listi – božično zvezdo.
Ne premikajte je sem in tja
Božična zvezda ima rada svetlo mesto, vendar jo je treba zaščititi pred neposredno sončno svetlobo. Pomembno je, da ni v pretoplem prostoru – največ 20 stopinj, všeč ji bodo tudi nižje temperature. Najslabše, kar lahko naredite, je, da božično zvezdo postavite blizu radiatorja. Nikar je ne premikajte sem in tja, ker lahko odvrže cvet.
Rastlino zalivamo enkrat tedensko, enkrat mesečno jo hranimo s tekočim gnojilom. Če jo boste pravilno negovali, bo vse do februarja ali marca polna okrasnih listov. Nato bo prešla v obdobje mirovanja, zato naj vas ne skrbi, ko bo odvrgla liste.
Odrežite poganjke na dolžino 10–15 centimetrov. Spomladi jo presadite v nov substrat in odnesite na balkon ali vrt. Tam naj bo v senci. Hranite jo vsaka dva tedna.
Božična zvezda je dobila ime po Joelu Poinsettu, ki je poslal prve rastline iz Srednje Amerike v Filadelfijo. Tam so jih začeli gojiti ter oglaševati kot okras za božič in novo leto.
Nekaj pomembnih pravil za razmnoževanje božične zvezde
Ko se potaknjenec, dolg približno 10 cm, odreže, ga je treba nekaj ur namakati v topli vodi. Nato ga poškropimo s sredstvom za ukoreninjenje in posadimo v mešanico zemlje in peska.
Božična zvezda, ki smo ji odvzeli potaknjenec, mora biti pri sobni temperaturi in primerno zaščitena. To dosežemo s pepelom. Potresemo ga po rezu, da se ta posuši.