PIŠČANČJE MESO

Kožo preprosto slečemo

Piščančje meso je med najbolj priljubljenimi, saj je primerno za različne jedi in zadovolji še tako zahtevne jedce; hrbet in vrat porabimo za juho.
Fotografija: Pred nakupom preberimo deklaracijo, zlasti izvor in rok trajanja. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Pred nakupom preberimo deklaracijo, zlasti izvor in rok trajanja. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Slovenci pojemo veliko piščančjega mesa, kar ne preseneča, saj je okusno, dostopno in preprosto za pripravo. Največ ga kupujemo v mesnicah in trgovinah, bolj iznajdljivi pa si najdejo kmeta, kjer piščance redijo še po starem, na dvorišču, kjer se prosto pasejo in brskajo za hrano.
Tudi pečen piščanec je lahko vedno drugačnega okusa.
Tudi pečen piščanec je lahko vedno drugačnega okusa.

Kajpak je meso domačih veliko bolj okusno, temu primerno pa tudi dražje. Pri piščancih iz domače reje velja previdnost glede higiene, saj vemo, da je tovrstno meso hitro pokvarljivo, zato kupujmo le pri preverjenem kmetu, meso pa čim prej porabimo ali spravimo v hladilnik oziroma zamrzovalnik. Da bi se izognili morebitnim okužbam z bakterijami, ki se lahko pojavijo kljub temeljiti higieni, moramo meso pravilno toplotno obdelati, to pomeni, da ga je treba segreti najmanj na 70 stopinj.

To temperaturo zlahka dosežemo, previdnost ne bo odveč le pri zelo debelih kosih. Pri slednjih si lahko pomagamo z vbodnim termometrom, ki ga kupimo v vsaki bolje založeni trgovini z gospodinjskimi pripomočki, dobimo pa ga že za deset evrov.
Za razkosanje celega piščanca potrebujemo nekaj spretnosti in dober nož.
Za razkosanje celega piščanca potrebujemo nekaj spretnosti in dober nož.

Če kupujemo domače piščance, se je treba slej ko prej naučiti, kako jih razkosamo. Potrebujemo predvsem dober nož, ki bo prerezal tudi hrustanec in kosti, ter nekaj spretnosti. Bedra in perutničke odrežemo v sklepih, kjer je hrustanec, če ga hočemo razpoloviti, ga prerežemo vzdolžno. File oziroma prsi odrežemo tik ob prsni kosti oziroma hrustancu. Kosti, ki ostanejo, to so hrbet, vrat in prsna kost, porabimo za juho, prav tako drobovino, preostale kose pripravimo na poljubne načine.


Če ne maramo premastnih jedi, ne pozabimo odstraniti kože, ki jo praviloma enostavno potegnemo oziroma slečemo z mesa; lahko jo zavržemo, lahko pa jo narežemo na kose, spražimo in dobljeno mast porabimo v kuhinji, čeprav jo danes le redkokdo uporablja. Kožo odstranimo zlasti, če bomo meso kuhali ali dušili, če ga pečemo, je bolje z njo vred: meso bo tako bolj sočno, hrustljavo zapečena koža pa je prava specialiteta.

Kadar piščanca kupujemo v trgovini, preverimo njegov izvor. Pri pakiranem mesu skrbno preberimo deklaracijo in se za nakup nikar ne odločajmo le na podlagi (nizke) cene. Raje manj, a kakovostno. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije