PARKET

Lažje zaščititi kot popravljati

Parket je najbolj občutljiva talna obloga, a je manjše poškodbe najlažje sanirati; laminat in vinilne obloge so bolj trdožive, ko se enkrat poškodujejo, pa jim običajno ni pomoči.
Fotografija: Manjše odrgnine prekrijemo z orehi ali kokosovim oljem. FOTO: Cyano66/Getty Images
Odpri galerijo
Manjše odrgnine prekrijemo z orehi ali kokosovim oljem. FOTO: Cyano66/Getty Images

Naj smo še tako previdni, nam tu in tam kaj pade iz rok na občutljiva tla ter pusti prasko ali udrtino. Ker so tla od vseh površin v stanovanjih najbolj na udaru, saj po njih vsakodnevno naredimo veliko korakov, se tudi obrabijo hitreje, zato potrebujejo nekoliko več nege in skrbi.
Pri takšnih praskah bo potrebna strokovna pomoč. FOTO: Lucamato/Getty Images
Pri takšnih praskah bo potrebna strokovna pomoč. FOTO: Lucamato/Getty Images

Najbolj občutljiva talna obloga je parket, ki ga v domovih počasi, a vztrajno izpodrivajo cenejši laminat in vinilne obloge, ki pa jih je po drugi strani težje zakrpati. Parket je priporočljivo vsakih deset let obnoviti, torej pobrusiti in polakirati. Vmes ga redno pometamo, da odstranimo kamenčke in druge smeti, ki bi ga lahko poškodovale, ter pomivamo z mešanico vode in nekaj kapljic tekočega mila.

Če se na njem pojavijo manjše praske, jih previdno zbrusimo z zelo nežnim smirkovim papirjem, nato pa mesto pobarvamo z barvo za les, čeznjo pa nanesemo še plast laka za parket uretan. Preden se lotimo barvanja, je treba preveriti, da se nova barva ne razlikuje preveč od obstoječe, enako velja za lak. To storimo na mestu, ki je očem čim bolj skrito, denimo pod posteljo ali umaknemo manjšo omarico in barvo preizkusimo tam.
Preproge so najboljša zaščita. FOTO: Aleksandra Zlatkovic/Getty Images
Preproge so najboljša zaščita. FOTO: Aleksandra Zlatkovic/Getty Images

Če se nam opisan postopek zdi preveč tvegan, lahko manjše praske prikrijemo tudi z orehi. Ti namreč vsebujejo naravna olja in rjava barvila ter odlično obnovijo parket. Orehovo jedrce nekoliko segrejemo med dlanmi, nato pa s krožnimi gibi vtremo v poškodovane dele. Počakamo nekaj minut in popivnamo z mehko krpo. Videz odrgnin lahko zmanjšamo tudi s kokosovim oljem, ki ga z gobico ali krtačko v tanki plasti nanesemo na želeno mesto, počakamo približno pet minut in popivnamo z mehko krpo.
Poškodbe na laminatu najhitreje zakrijemo s posebnim voskom v svinčniku, ki mora biti v barvi laminata.

A to velja le za manjše praske in odrgnine, obsežnejše obrabe in globljih prask se pri laminatu ne da popraviti kot pri parketu, lahko se le zamenja posamezna deska, ob obsežnejših poškodbah pa ga je treba zamenjati v celoti.


Težko bo popraviti tudi hujše poškodbe na vinilnih tleh. Pri tem je sicer v tolažbo dejstvo, da se taka tla ne poškodujejo hitro, še počasneje pa se obrabijo. Površinske praske, ki so samo v zaščitnem sloju talne obloge, lahko zapolnimo z akrilno emulzijo, ki jo je mogoče kupiti v specializiranih trgovinah ali čistilnih servisih. Strokovnjaki svetujejo, da laminatna in vinilna tla na najbolj izpostavljenih predelih, kot so kuhinja, predsoba in otroška soba, zaščitimo z manjšo preprogo ali predpražnikom, ki ne bo utrpel večje škode, če bo nanj padel težji predmet, hkrati pa bo bolj zaščitena tudi reč, ki nam je ušla iz rok.

Pod noge miz in stolov nalepimo kose filca, tapisona ali katerega drugega mehkega materiala, ki bo tla ščitil pred obrabo in praskami, ki nastanejo ob premikanju teh kosov.


Sicer pa je v kuhinji, kjer so tla najbolj na udaru, najbolje uporabiti ploščice, zadnja leta so še posebno priljubljene porcelanaste. Ploščice namreč veliko bolje od drugih talnih oblog prenašajo vlago in mokroto, če se katera poškoduje, jo je lažje in ceneje zamenjati. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije