Le v temeljito očiščenih nas bo okrasje spet razvajalo v vsej lepoti
Čiščenje cvetličnih lončkov je, ko se s krajšimi in vse bolj hladnimi dnevi poslovijo cvetoče lončnice, ki so zunanjost doma krasile vse od pomladi, obvezno opravilo. Le v temeljito očiščenih bo cvetoče okrasje naslednjo sezono razvajalo v vsej svoji lepoti. S pranjem s posod ne odstranimo le vidne umazanije, temveč tudi nevidne sovražnike cvetja, kot so plesnive spore, bakterije in drugi povzročitelji bolezni.
Ker so pravilno vzdrževani lončki uporabni dlje, čiščenje zagotavlja tudi prihranek, saj ni treba vsako leto kupovati novih. Nezanemarljiv je še okoljski vidik: ker lončki vsako leto ne romajo med odpadke, skrbimo za okolje.
S pranjem ne odstranimo le vidne umazanije, temveč tudi plesnive spore, bakterije in druge povzročitelje bolezni.
Zakaj je čiščenje pomembno? V zemlji, kjer rastejo cvetlice, so lahko prisotne bakterije, virusi, glivice, plesnive spore, ki potem, ko iz lončkov odstranite substrat, ostanejo na površini posod, tam počakajo na nove zasaditve in povzročajo bolezni rastlin. Dejstvo je, da so lončnice zanje dovzetnejše, saj rastejo na omejenem prostoru in imajo na voljo manj naravnih virov za obrambo kot tiste, ki rastejo na gredicah. Temeljito čiščenje lončkov z njegove površine odstrani tudi morebitne uši in njihova jajčeca ter druge škodljivce.
Namočimo v kis
Prvi korak je odstranjevanje vse zemlje in druge vidne umazanije. Ko iz njih odstranite cvetje in zemljo, suhe lončke zdrgnite s krtačo ali grobo stranjo gobice za pomivanje posode. Bodite temeljiti tako v notranjosti kot na zunanjosti. Nato jih za vsaj pol ure potopite v blago mešanico vode in belila.
Na liter vode dodajte približno pol decilitra belila in počakajte, da raztopina na lončkih opravi svoje delo. Posodice zdrgnite, jih splaknite pod tekočo vodo in posušite na zraku. Pred spravilom morebitno odvečno vlago obrišite z vpojno krpo. Očiščene lončke ločite od tistih, ki jih čiščenje še čaka, da se glive, bakterije in drugi škodljivci ne bi prenesli nanje.
Če vam ni všeč ideja, da bi lončke čistili z belilom, obstaja do narave prijaznejša možnost: zmešajte enaka dela alkoholnega kisa in vode ter posodice namočite v tej mešanici.
Bele obloge
Z vidika čiščenja so najmanj zahtevni plastični in keramični lončki, saj je zaradi gladke površine umazanija na njih lažje premagljiva. Malce več pozornosti zahtevajo porozni in hrapavi glineni, na katerih se pogosto tvori bela obloga. Ta ni neprijetna le na pogled, temveč lahko povzroči škodo na rastlinah. Gre za nakopičene mineralne snovi in soli, ki se izločajo iz vode, in gnojil.
S površine glinenih lončkov obvezno odstranite bele obloge.
Obloga lahko nastane na zunanji in notranji površini in pri njenem odstranjevanju je natančnost na mestu, saj vpliva na kislost zemlje in ovira absorpcijo hranljivih snovi iz nje. Obloga bo manj verjetna, če boste rože zalivali z deževnico, pomembno pa je, da jo vsako leto, ne glede na to, kako vidna je, odstranite. V tem primeru lončke namočite v močnejši mešanici kisa in vode, ki jo pripravite iz dveh delov kisa in enega dela vode. Nato jih zdrgnile, dobro splaknite in približno pol ure namakajte še v vroči vodi. Še enkrat jih splaknite, dobro posušite in pospravite.
Naj se posušijo
Namakanje korit in večjih loncev največkrat ne pride v poštev, a tudi v tem primeru je čiščenje poglavitno za uspeh rastlin. Večja korita iz gline, plastike ali kamna poškropite z mešanico kisa in vode oziroma belila in vode, počakajte pol ure ali uro, jih zdrgnite in nato splaknite.
Pred jesenskim spravilom je pomembno, da se lončki povsem posušijo, da se zaradi vlage na njihovi površini ne bi začela nabirati plesen. Očiščene do naslednje sezone pospravite na suhem in zračnem mestu, najbolje v kleti ali na podstrešju.