Ljubezni ne pogojujemo, tudi prislužimo si je ne
Ljudje pogosto ne znajo ali pa nočejo prepoznati svojih napak, medtem ko se odnos utaplja v težavah, in tako nehote še sami pripomorejo k temu. Kako torej sami spodkopavamo odnos?
Obramba
Če se vsakič, ko nam partner nekaj poskuša dopovedati, počutimo ogroženi in ne želimo o tem slišati niti besede, se postavimo v obrambni položaj, čeprav se nam ni treba braniti. Nihče nam ničesar noče, poslušati drugo stran je umetnost komunikacije. Bolje bi bilo, če bi povedali, kaj mislimo in kaj čutimo.
Kritika
Partnerski odnosi s seboj pogosto prinašajo veliko neupravičene kritike. Eden je pogosto kriv za vse, kar gre v odnosu po zlu, sčasoma pa tudi za vse, kar gre v življenju narobe drugemu partnerju, seveda pa ta še zdaleč ni pometel pred svojim pragom in svoje negativnosti sploh ne prepozna. Kritika je strupena in spodkopava odnos med partnerjema.
Sočutje
Pomanjkanje empatije do partnerja in partnerjevih potreb ter želja za seboj lahko pušča usodne posledice, saj se bo partner, ki ne doživlja sočutja drugega, slej ko prej začel počutiti nepomembnega ali celo zanemarjenega. Empatije ne izkazujemo z materialnimi darili, ampak s čustveno pozornostjo.
Odgovornost
Nekateri niso sposobni prepoznati ali priznati svoje odgovornosti, ampak jo nenehno poskušajo prevaliti na druge, kar lahko partner prepozna kot nezrelo vedenje, ki ima lahko usodne posledice za odnos. Treba je odrasti.
Nadzor
Če imamo potrebo po nadzorovanju partnerja, pa čeprav imamo lahko za to upravičene razloge, bomo kratili njegovo svobodo, kar lahko sčasoma preraste v prikrivanje in čustveno zamero, ki je partner zlahka ne bo odpustil. Ljudje niso naša last, tudi ko se ne znajo vesti ali spoštovati pravil ljubečega odnosa. Obstajajo drugi načini, kako se spopasti s težavami.
Pogojevanje
Pogojevanje v ljubezni ali celo podkupovanje nikoli ne pride v poštev. Ljubezni si ne prislužimo. Ženske jo pogosto izsiljujejo s seksom, moški z materialnimi dobrinami. O ljubezni ni tu ne duha ne sluha.