Majhne, toda ljubke: v njih cenejši tako najemnina kot stroški (FOTO)
Majhna stanovanja, še posebno garsonjere, postajajo vedno bolj priljubljena. Ne le zato, ker si mnogi večjega ne morejo privoščiti, njihova prednost je tudi ta, da zanje potrebujemo manj opreme, nižji so tudi stroški. Pogosto se pojavlja le dilema, kako nekaj kvadratnih metrov opremiti, da bomo pridobili čim več prostora, tako za življenje kot shranjevanje nujno potrebnih pripomočkov. Arhitekti in notranji oblikovalci se s tem vprašanjem ukvarjajo že nekaj let in našli so veliko ljubkih in praktičnih rešitev, ki so prilagojene tako velikosti prostora kot potrebam posameznika.
Najlažje bodo dodatni prostor pridobili tisti, ki imajo na voljo balkon in obenem dovoljenje za njegovo zasteklitev. Tudi če meri le nekaj kvadratnih metrov, lahko na balkonu, kjer ne bomo prepuščeni na milost in nemilost vremenskim vplivom, ustvarimo lepo domačo pisarno, saj bo na njem svetlobe na pretek. Na steno ali ograjo namestimo zložljivo mizico, ki jo, kadar pisarne ne uporabljamo, pospravimo in dobimo dodatni prostor denimo za sušenje perila, uživanje v jutranji kavi in podobno.
Tudi sicer so za garsonjere najbolj priročni zložljivi kosi, s katerimi lahko prostor povsem spremenimo. Če si denimo poleg kotička za spanje želimo še dnevni prostor, kjer bomo lahko gostili prijatelje, si omislimo ležišče, ki ga lahko potegnemo iz višjega okvirja ter ga vanj tudi pospravimo. Okvir nato oblazinimo in dodamo nekaj okrasnih blazin ter tako ustvarimo kavč. Seveda lahko namesto postelje uporabljamo raztegljivi kavč, ki ga po potrebi zložimo ali raztegnemo, a nam bo to vzelo nekoliko več časa kot prej omenjena rešitev.
Če bi v garsonjeri radi ustvarili nekaj zasebnosti, za to uporabimo pregrade ali zavese iz težkih tkanin. Nekoliko večji prostor razmejimo tudi z omaro ali regalom. Slednji bo služil kot prostor za shranjevanje, če nanj postavimo kakšno lončnico, vazo, kipec in podobno, pa mu dodamo še dekorativni element. Tudi s talnimi oblogami lahko prostor razmejimo po namembnosti. V kuhinjskem delu denimo položimo ploščice, v »dnevni sobi« pa si omislimo preprogo. Pomanjkanje prostora na tleh lahko rešimo tako, da izkoristimo višino, še posebno v stanovanjih z visokimi stropi, kjer gre ogromno prostora v nič.
V kuhinjskem delu položimo ploščice, v spalnem pa si omislimo preprogo.
Posteljo in zofo denimo brez težav postavimo eno nad drugo, saj na njih sedimo ali ležimo, posledično pa potrebujemo manj vertikalnega prostora. Če se odločimo posteljo postaviti na ogrodje, bo pod njo prostor tudi za jedilno ali pisalno mizo, police in omare.
Še posebno moderno in prijetno rešitev pa so našli arhitekti iz ene od newyorških agencij. New York je bil dolgo v vrhu mest z najdražjimi nepremičninami, zato je tam povpraševanje po bolj dostopnih garsonjerah veliko in mnogo agencij se je specializiralo prav za prostorske rešitve malih stanovanj. Ugotovili so, da je mladim Newyorčanom, ki so veliko zdoma, zadnja leta najbolj všeč koncept studia v butičnem hotelu.
Za garsonjere so najbolj priročni zložljivi kosi pohištva, s katerimi lahko prostor povsem spremenimo.
Ne obremenjujejo se torej z razmejevanjem posameznih delov stanovanja, temveč vse povežejo v homogeno celoto. Nič zato, če je postelja nekaj korakov od štedilnika, za mizico je prostora le za dva barska stola, okenske police pa prevzamejo vlogo knjižnih. Ob primerno izbranih kosih pohištva in barvni paleti je takšno stanovanje lahko zelo domačno in ljubko, a, kot opozarjajo notranji oblikovalci, bolj primerno za tiste, ki doma bolj kot ne le prespijo ter redko koga gostijo.