UČNA POT

Med radgonskimi vrelci življenja (FOTO)

Učna pot je dolga 30 km in povezuje vse vrelce na območju občine Gornja Radgona.
Fotografija: Simbolično odprtje poti Fotografije: Občina Gornja Radgona
Odpri galerijo
Simbolično odprtje poti Fotografije: Občina Gornja Radgona

Malo je dežel, ki bi se lahko ponašale s toliko naravnimi vrelci, kot je to na območju Slovenskih goric in na ozemlju na obeh straneh Mure. V dolini srednjega toka reke Ščavnice in Pesnice ter območja Radencev je največ naravnih vrelcev mineralne vode, večina v ravninskem delu.

Kraljeva slatina v Spodnji Ščavnici
Kraljeva slatina v Spodnji Ščavnici

Kdaj so ljudje začeli uporabljati mineralno vodo za pitje, je težko ugotoviti. Gotovo jo pijejo od davnega, saj so pri urejanju naleteli na arheološke prazgodovinske najdbe, ki pričajo, da so vrelce izkoriščali že v starih časih. Vrelci naravne mineralne vode so bili za ljudi, ki so bivali v bližini izvirov, stalen in zdrav vir osvežujoče pitne vode, zlasti v poletnih mesecih, ko so se z njimi odžejali pri delu na poljih in travnikih. Ker se naravne mineralne vode odlično mešajo z vini in jabolčnikom ter sokovi, so bile zelo priljubljene in iskane.

Ko še ni bilo toliko steklene embalaže, so jo točili v lončene ročke ali pütre. V njih je ostala hladna. Znano je, da so jo v lončene posode, ki so bile izdelane v obliki steklenic, točili v industrijskih obratih v Radencih. Naravno mineralno vodo so uporabljali v gospodinjstvu, npr. pri peki peciva in močnikov, ko še ni bilo pecilnih praškov. Vlivali so jo na tlačeno zelje, ki so ga pripravljali za kisanje.

V preteklosti so bili vsi izviri urejeni tako, da so bili obdelani v obliki kvadratne kašte iz kamna ali hrastovega lesa. Slatino so iz njih zajemali. V novejšem času so nekatere vrelce uredili tako, da mineralna voda priteka po ceveh.

Z industrijskim izkoriščanjem vrelcev in masovnim polnjenjem ter prodajo za široko potrošnjo so začeli naravne izvire opuščati. K temu je prispevala blaginja, ki omogoča nakup slatine v primerni embalaži. Za naravne vrelce so skrbele vaške skupnosti ali občine. V stari Jugoslaviji je za njihovo ureditev poskrbela tedanja banovinska vlada.

Tudi na območju občine Gornja Radgona bomo naleteli na veliko izvirov, ki so pri občanih priljubljeni, zanimivi pa so tudi za turiste, ki radi raziskujejo okolico. Tako so v občini pred kratkim predstavili obnovljene vrelce življenja, s katerimi so v okviru letošnjega občinskega praznika simbolično in slovesno sklenili projekt Pot med radgonskimi vrelci življenja in ga predali namenu. Projekt oživitve in ureditve vrelcev je potekal od leta 2018.

Informativna tabla ob vrelcu
Informativna tabla ob vrelcu

»Danes je pot med vrelci lepo urejena, dolga je 30 km, povezuje vse vrelce na območju naše občine, pa tudi dve pomembni mofeti,« so zapisali. »Ob poti so postavljene usmerjevalne table, ob vrelcih pa informativne table. Popotovanje med vrelci je čudovito. Vabljeni, da se v teh lepih jesenskih barvah narave podate nanjo, postanete in se osvežite ob vrelcih ter uživate na prostem.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije