RAJ DOMA

Mešanica azijskih križnic za zimsko solato

Jeseni sejemo pri nas manj pogosto skupino vrtnin, znano pod skupnim imenom kitajska listnata zelenjava; gre za mešanico križnic iz Azije, ki je za gojenje povsem nezahtevna.
Fotografija: Ne moremo zgrešiti, če jo dodamo azijskim jedem v voku. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Ne moremo zgrešiti, če jo dodamo azijskim jedem v voku. FOTO: Guliver/Getty Images

Kitajska listnata zelenjava je skupina azijskih križnic, ki jo sejemo mešano. V vrtnarskih trgovinah jih lahko kupimo pod imenom kitajska listnata zelenjava ali azijska mešanica za vok, v mešanici pa so običajno pak čoj ali pekinško zelje, mizuna ali japonska gorčica, ki malce spominja na rukolo, pa vasabi, tatsoi, mibuna, in še gorčica red giant. Ker imajo podobne lastnosti in potrebe, jih brez skrbi lahko sejemo skupaj, v mešanem posevku. Vse dobro prenašajo nizke temperature in zelo hitro rastejo, zato jih lahko sejemo tudi jeseni. Pobirati jih bomo začeli že pred zimo in še spomladi. Sejemo lahko v vrstah ali počez, izberemo sončno gredo, prst naj bo bogata s humusom, zato pred setvijo gredo pognojimo s kompostom. Po desetih dneh ali najpozneje dveh tednih bo seme vzklilo. Mlade liste začnemo rezati že po nekaj tednih in to počnemo vsaka dva tedna, saj se rastline izjemno hitro obraščajo. Če želimo, da razvijejo rozete, posevek razredčimo. Rozete pozimi zaščitimo s tunelom.

Lahko jo pustimo, da razvije rozete oziroma glavice. FOTO: Guliver/Getty Images
Lahko jo pustimo, da razvije rozete oziroma glavice. FOTO: Guliver/Getty Images

Lahko tudi vsako posebej

Zelenjadnice iz skupine kitajska listnata zelenjava lahko seveda sejemo vsako posebej, vendar je semena po posameznih vrstah težje dobiti, pri izbiri pa moramo seveda biti pozorni na posamezna imena. Pri setvi ne pozabimo na dobre in slabe sosede, ki vplivajo na rast in zdravje rastlin. Zelo dobro se ji bo godilo v družbi špinače in motovilca, ki je prav tako zimska vrtnina, rada ima tudi družbo čebule. Med zelišči ji je za soseda najbolje izbrati kamilice, dobro ji dene tudi prisotnost ognjiča. Kot je pri vrtninah običajno, se ne razumejo s sorodniki, torej kitajske listnate zelenjave ne sejmo v soseščini z zeljem, ohrovtom, brokolijem, kolerabico, redkvico ter kitajskim kapusom. Sicer lahko kitajsko listnato zelenjavo pridelujemo v posodah na balkonu ali terasi, le dovolj velike morajo biti. Tako bo pozimi še bolj pri roki za vsakdanjo pripravo.

V kuhinji je izjemno uporabna. V zimskem času nam še kako prav pride kaj svežega na krožniku. Dodajamo jo k solatam, sendvičem, saj jedem daje posebno svežino. Azijci jo tradicionalno dodajajo jedem iz voka, zato jo lahko podobno pripravimo tudi mi. Le ne pretiravajmo s toplotno obdelavo, prepražimo ali dušimo jo res na hitro. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije