Mrčes se najpogosteje skriva tam, kjer so odtoki
Domala ni doma, v katerem ne bi bilo nobenega mrčesa. Največkrat se po kotih skrivajo pajki, skozi okna ali vrata priletijo muhe ter komarji, veliko nočno moro včasih predstavljajo mravlje, ki lezejo iz različnih špranj, tu so še molji, ki se skrivajo v omarah, in še bi lahko naštevali neljube goste.
Res je, da se jim je skoraj nemogoče povsem izogniti, je pa mogoče poskrbeti, da bi bilo mrčesa čim manj. Prvi korak je odpravljanje razmer, v katerih najraje biva in se najlažje razmnožuje. Obstajajo namreč skriti kotički, ki kot magnet privabljajo insekt, in če jim boste namenili primerno pozornost, boste redkeje deležni nezaželenih obiskov. Katera so najpogosteje skrivališča mrčesa? Kjer so odtoki, v kuhinji, okoli korita ali pod njim, tam, kjer se kopičijo ostanki hrane, v (vlažni) kopalnici, pod umivalnikom, okoli kadi. Vse so to so idealna mesta za zadrževanje mrčesa, kot so srebrne ribice, pajki in podobno.
Poskrbite, da bo v vašem domu čim manj vlage, redno zračite prostore, pregledujte okoli vodovodnih napeljav in morebitne poškodbe takoj sanirajte, nikjer ne puščajte ostankov hrane, sproti odnašajte biološke odpadke. S temi koraki kar najbolj zmanjšate možnost za množenje insektov.
Preglejte lončke z rožami
Drži, sobne rastline dvigujejo kakovost bivanja, saj v dom prinašajo zelenje in s tem pridih narave, čistijo zrak ter izboljšujejo razpoloženje. Imajo pa tudi temno plat, v njihovi zemlji, na listih in v podstavkih se rade zadržujejo žuželke, ki jih nismo najbolj veseli. Redno jih pregledujte, primerno zalivajte, da v lončkih ne bo zastajala voda, zračite prostore, ki jih krasijo, ter tako preprečite, da bi se po zaslugi zelenega okrasja pri vas naselili gostje, ki jih nočete.
Prezrelo in nagnito sadje, ki ga imate na mizi ali pultu, je pravi magnet za vinske mušice, ki se jih je, ko se enkrat naselijo v kuhinji, zelo težko rešiti. Skrbite torej, da boste imeli na kuhinjskih površinah le neoporečno sadje, poškodovano takoj porabite ali, če ni druge možnosti, zavrzite. Raje ga shranjujte v shrambi ali hladilniku.
Embalaža s pokrovom
Knjige, ki že leta stojijo na polici, stari časopisi, kopice računov in podobno so odlično zatočišče insektom, ki se hranijo s celulozo. V starem papirju se radi zadržujejo pajki, molji in, da, tudi ščurki. Zato sproti reciklirajte odpadke iz papirja, redno pregledujte stare knjige, skratka, poskrbite, da v dom ne privabljate naloge. Kar papirnatega bi radi spravili, pospravite v embalažo, ki se dobro zapira, denimo plastične škatle.
Prostore redno zračite, nikjer ne puščajte ostankov hrane, sproti odnašajte biološke odpadke.
Z njimi nadomestite kartonske škatle, v katerih imate predmete, ki jih ne uporabljate pogosto ali jih nameravate podariti. Kartonske škatle so res priročne za shranjevanje, a na žalost privlačijo mrčes, ki se hrani s celulozo in lepili, s katerimi je tovrstna embalaža zlepljena. Z izločki privabijo še druge goste, zato ne bodite presenečeni, če boste v kateri od škatel našli pajke, srebrne ribice, tudi molje in mravlje.
Izdelki iz lesa, ki niso prebarvani z zaščitnimi premazi, pritegnejo številne neljube goste, ki v les ležejo jajčeca in v idealnih razmerah zrastejo v odrasle živali. Les je lep okras doma in zunanjih površin, a še tako majhni leseni predmeti naj bodo zaščiteni pred zunanjimi vplivi ter mrčesom. Če v domu hranite drva za ogrevanje, jih ob kaminu imejte le toliko, kolikor jih pokurite sproti. S tem boste zmanjšali možnost, da bi se insekti razširili po stanovanju.