KAKO GA ODSTRANITI?

Nad plevel nikar s soljo

Nadležne rastline ne rastejo le na gredicah, temveč tudi iz razpok v betonu in med tlakovci; odstranimo jih lahko na več načinov.
Fotografija: Rastline najprej fizično odstranimo. FOTO: Stephen Barnes/Getty Images
Odpri galerijo
Rastline najprej fizično odstranimo. FOTO: Stephen Barnes/Getty Images

Plevel ni nadloga, ki se pojavlja le na zelenjavnih in okrasnih gredicah, na plan pokuka tako rekoč povsod, tudi med razpokami v betonu in ploščicami. O tem je najbolje razmišljati, še preden se lotimo polaganja ploščic, tlakovcev ali okrasnih kamnov. Slednje, če nočemo dodatnega dela z odstranjevanjem plevela, je najbolje postaviti čisto drugega poleg drugega ali pa prostore med njimi zapolniti z betonom, posebnimi masami ali kamenčki, le tako namreč plevel ne bo imel prostora rasti med njimi.

Najbolje je zapolniti odprtine in razpoke. FOTO: Timofey Tyurin/Getty Images
Najbolje je zapolniti odprtine in razpoke. FOTO: Timofey Tyurin/Getty Images
Če nam tovrstno tlakovanje ni všeč, pa izberemo katero od metod za uničevanje plevela. Ročnemu odstranjevanju se sicer ne bomo mogli ogniti, z raznimi pripomočki bomo le preprečili ali upočasnili nadaljnjo rast, najprej pa je treba odstraniti že obstoječe rastline. Najbolj učinkovito je puljenje, a rado se zgodi, da so korenine enostavno premočne ali pregloboke, lahko pa da med posameznimi tlakovci ni dovolj prostora, da bi izvlekli celo. Pomagamo si z nožkom ali drugim tankim orodjem, v nobenem primeru pa rastlin ne režemo ali kosimo, saj bo to enako, kot da ne bi storili nič.

Načinov, kako preprečiti oziroma vsaj zavreti nadaljnjo rast, je precej, a po besedah strokovnjakov izstopata dva. Najbolj učinkovita je uporaba ekološkega herbicida, ki ga nanesemo med tlakovce, na drugi strani pa je uporaba soli, a jo večina odsvetuje. Sol bo namreč spremenila kemijsko sestavo tal in vplivala tudi na druge rastline v bližini, poleg tega škoduje betonu in asfaltu. Če bomo v razpoko, iz katere raste plevel, natresli kuhinjsko sol, bo razpoka sčasoma postala vedno večja, zato jo je v tem primeru najbolje čim prej sanirati, tako tudi plevela ne bo več.

Pazimo, da s kisom ne poškropimo še drugih rastlin, saj bo uničil tudi njih. FOTO: Phanasitti/Getty Images
Pazimo, da s kisom ne poškropimo še drugih rastlin, saj bo uničil tudi njih. FOTO: Phanasitti/Getty Images
Če na vrtu nočemo uporabljati herbicida, lahko poskusimo še z nekaterimi drugimi rečmi, ki jih najverjetneje že imamo v kuhinji. Ena od njih je soda bikarbona, ki ne bo poškodovala bližnjih rastlin ali spremenila sestave prsti, prav tako pri tej metodi plevela ni treba najprej puliti iz zemlje, saj se bo ob stiku s sodo posušil do korenin. Plevel najprej zmočimo in nato povsem prekrijemo s sodo. Ko se posuši, ga enostavno odstranimo. Na štiri ali šest tednov preventivno vsujemo nekaj sode med tlakovce oziroma v razpoke, da se plevel ne bi spet pojavil. Enak učinek ima kis, ki pa lahko enako kot sol uniči tudi druge rastline, zato ga škropimo previdno. Za dolgotrajen učinek je treba postopek ponoviti vsakih nekaj tednov.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije