AGILITI

Natančnost in hitrost

To soboto bo v Ljubljani prva tekma letošnjega zimskega pokala v agilitiju, organizira jo ŠKD Emona.
Fotografija: Premagati daljinsko oviro ni mačji kašelj. FOTO: Anja Troha
Odpri galerijo
Premagati daljinsko oviro ni mačji kašelj. FOTO: Anja Troha

V pokriti hali Hipodroma Stožice se bo zbralo približno 150 tekmovalnih parov (psov in vodnikov) iz Slovenije in sosednjih držav. Agiliti je ena najbolj priljubljenih kinoloških disciplin, ki slovenske lastnike in ljubitelje psov navdušuje že od 80. let prejšnjega stoletja.
Premagati daljinsko oviro ni mačji kašelj. FOTO: Anja Troha
Premagati daljinsko oviro ni mačji kašelj. FOTO: Anja Troha


Pod okriljem Kinološke zveze Slovenije in Komisije za agiliti danes deluje že več kot 25 društev in klubov. Agiliti združuje ljubezen do gibanja in željo po delu s psom. Vodnik mora s psom kar najhitreje preteči vnaprej določeno zaporedje ovir, med katerimi svojega štirinožnega prijatelja usmerja z vidnimi in slušnimi povelji, nam je razložila Taja Ložar iz Športno-kinološkega društva Emona. Ovire, ki jih premagujeta, so preskoki, tuneli, conske ovire, obroč, dolgi skok in slalom.
Med preskokom običajne ovire, ki ji pravijo hop FOTO: Anja Troha
Med preskokom običajne ovire, ki ji pravijo hop FOTO: Anja Troha

"Pomembno je, da se pes na svoji poti dotakne vseh tako imenovanih kontaktnih con, da pri preskakovanju ne podre ovire in da s prave strani odvijuga med vsemi 12 palicami slaloma." Prepričana je, da je agiliti za gledalca zelo privlačen zaradi individualnosti vsake ekipe ter usklajenosti psa in vodnika, ki z veliko hitrostjo premagujeta progo. Agiliti je ena redkih disciplin, v katerih ni omejitev glede velikosti in pasme, sodelujejo lahko tudi mešanci. Edini pogoj je starost psa, ki mora za udeležbo na tekmovanju pri nas in v večini evropskih držav dopolniti 15 mesecev. Primeren je tako za najmlajše vodnike kot tudi tiste v zrelih letih, pravi Taja Ložar.


Pred začetkom tekmovanja mora sodnik postaviti progo in določiti zaporedje ovir. "Višina ovir je prilagojena plečni višini psa in razdeljena v tri velikostne razrede. Tekmujejo v treh težavnostnih razredih, kar je odvisno od števila brezhibnih tekov in dobrih uvrstitev. Vodnika in psa budno spremlja sodnik, ki se med njunim tekom sprehaja po progi ter z žvižgi in gestami signalizira morebitne napake ali diskvalifikacije. Tokrat bosta sodniško piščalko vihtela Matej Čuček iz Slovenije in Lorenzo Celic iz Italije." Zmagovalec je par, ki progo preteče najhitreje in s čim manj napakami. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije