Recept za najboljšo praznično potico
Tradicionalno je bila največkrat orehova, po izročilu naj bi namreč s trenjem orehov trli tudi svoje težave, medtem ko oblika pogače simbolizira neskončnost, popolnost, celo božanskost.
Ustvarjalnost gospodinj in občasno pomanjkanje sestavin pa sta prispevala k temu, da danes poznamo že več kot petdeset vrst potic. Slovenska potica nosi tudi oznako zajamčena tradicionalna posebnost, s katero je zaščitenih pet vrst glede na njihov nadev: orehova, orehova z rozinami, rozinova, pehtranova in pehtranova s skuto.
Da bo njen nezmotljivi vonj napolnil dom, je tu odličen recept, predstavljen na spletnem portalu Naša super hrana, ki spada pod okrilje ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Za orehovo potico z rozinami izberimo čim več kakovostnih slovenskih sestavin z oznako Izbrana kakovost – Slovenija.
Orehova potica z rozinami
Potrebujemo:
Za testo:
- 1000 g bele pšenične moke
- 30 g kvasa
- 100 g surovega masla
- 120 g sladkorja
- 10 g soli
- 3 rumenjake (60 g)
- 10 g vaniljevega sladkorja
- 10 ml ruma
- do 500 ml mleka
Za orehov nadev z rozinami:
- 1000 g zmletih orehovih jedrc
- 200 g sladkorja
- 100 g surovega masla
- 3 beljake (90 g)
- 20 g vaniljevega sladkorja
- od 1 do 2 noževi konici cimeta (ali vsaj 3 mg)
- do 600 ml mleka
- 100 g rozin
- največ 0,5 dl ruma (za rozine)
Priprava:
- Kvašeno testo lahko zamesimo s kvasnim nastavkom ali brez njega. Testo mešamo in mesimo tako dolgo, da je povezano, nelepljivo in gladko.
- Brez vzhajanja: po mešanju pustimo testo počivati vsaj 15 minut. Nato ga pri strojnem valjanju razvaljamo na debelino vsaj 0,4 cm, namažemo, zavijemo in potico vzhajamo ter spečemo.
- Z vzhajanjem: po gnetenju naj testo 15 minut počiva, nato ga pregnetemo, razdelimo v hlebce, glede na velikost potic, in jih vgnetemo, pokrijemo in pustimo, da vzhajajo.
- Vzhajano testo razvaljamo na debelino mezinca (od 0,5 do 1,5 cm) in ga oblikujemo v pravokotnik.
- Tako imamo pripravljeno testeno površino, ki jo namažemo z ustreznim nadevom.
- Za nadev mlete orehe prelijemo z vročim mlekom in ohladimo.
- Zmesi primešamo vaniljev sladkor, sladkor, cimet, omehčano maslo in nazadnje še beljake ali stepen sneg iz beljakov in sladkorja.
- Nadev mora biti mazav, da se testo pri mazanju ne raztrga. Z nadevom namažemo testo
- . Po njem lahko potresemo majhen del suhih mletih orehov.
- Po namazanem testu enakomerno potresemo prebrane in oprane rozine, ki smo jih prej namočili v rumu (kar pa lahko izpustimo).
-
Potico v pekaču pustimo vzhajati.
-
Pred peko jo premažemo po želji z mešanico masla, mleka in rumenjakov ali s posamezno od teh sestavin.
-
Na več mestih jo prebodemo do dna in pečemo na 160 do 180 stopinjah Celzija vsaj 40 minut. Temperaturo in čas peke prilagodimo pečici in velikosti potice.
-
Potico stresemo iz potičnika tako, da je zgornji del spodaj, in jo ohladimo. Po želji jo potresemo s sladkorjem v prahu in ponudimo narezano na klinaste rezine.
Dobro je vedeti:
- Na 1 kg kvašenega testa nadevamo najmanj 900 g orehovega nadeva in vsaj 100 g suhih rozin.
- Potica mora imeti tri do štiri zavoje do srednje velikega modela (do vključno 29 cm premera), pri večjih modelih ima lahko zavoj ali dva več.
- Testo z nadevom tesno zvijemo v zvitek in ga položimo v okrogel potičnik, ki ga prej namastimo z maslom in pomokamo. Konca zvitka se morata dobro stikati.
Vir recepta: Spletna stran ministrstva za kmetijstvo in prehrano: www.nasasuperhrana.si