Novo leto, nov družinski član: bi posvojili psa?
Novo leto, nov začetek, nov družinski član? Nemalo ljudi se v tem času odloča za hišnega ljubljenca, seveda, po tehtnem premisleku, prilagoditvi doma, v katerem se bo žival dobro počutila, ob soglasju vseh družinskih članov in pripravljenosti bodočega gospodarja, da ji vsak dan izkaže potrebno pozornost in posveti dragoceni čas.
Sploh če se odločamo za psa, je nujno zavedanje, da gre za izjemno družabno bitje, navezano na svojo človeško družino, in ki ni nikoli sito naše bližine, zato dobro premislimo, ali smo pripravljeni svoja prihodnja leta vdano deliti še z nekom. Zavetišča vsako leto tudi zaradi neodgovornih in nepripravljenih lastnikov odpirajo vrata zavrženim ljubljencem – če se torej povsem resno odločate za psa, bi morda ponudili streho nad glavo in svojo ljubezen kateremu od tistih, ki že čakajo na posvojitelja?
V zavetišču nam svetujejo
Posvojitev kužka iz zavetišča je vsekakor plemenito dejanje, a se nikakor ne gre prenagliti. Upoštevati je treba več dejavnikov, denimo, če izberemo mlado siroto mešančka, bomo težko predvideli, kakšna bo njegova končna velikost. Prav tako je težje predvideti značaj in dedne bolezni, kar je pri pasemskih psih mogoče vsaj okvirno napovedati.
Živali v zavetišču so pod veterinarskim nadzorom, čipirane, precepljene, sterilizirane oziroma kastrirane in z urejeno dokumentacijo.
Če je pes že zrel ali celo nekoliko starejši, nas lahko presenetijo tudi kakšne vedenjske težave, zato takšen zalogaj ni primeren za začetnike! A razlogov, zakaj bi v svoj dom sprejeli psa iz zavetišča, je vendarle več kot zadržkov. Denimo, s tem ko rešimo enega kužka, naredimo prostor v zavetišču za katerega drugega, ki bo potem prav tako na varnem čakal na morebitnega novega lastnika. Izbiramo lahko med mladiči, ki jih lahko vzgajamo od mladih tac, ali pa tudi zrelimi in že vzgojenimi psi: če nam odvajanje od morebiti nadležnih muh ne diši najbolj, lahko v svoj dom sprejmemo zrelega, umirjenega psa z izoblikovanim značajem. Za takšne se pogosteje odločajo starejši in manj aktivni posvojitelji.
Poleg tega zaposleni v zavetišču vse varovance dobro poznajo in nam lahko odlično svetujejo, kateri kuža bi se značajsko ujel z našo družino. Za pomoč vam bodo na voljo tudi po posvojitvi!
In še praktična plat: živali v zavetišču so pod veterinarskim nadzorom, čiste, pregledane, čipirane, precepljene, sterilizirane oziroma kastrirane in z urejeno dokumentacijo oziroma evropskim potnim listom. Poleg tega je prispevek, ki ga plačamo ob posvojitvi, bistveno nižji od vsote, ki jo odštejemo za nakup rodovniškega pasemskega mladiča.
Za zrele pse se pogosteje odločajo starejši.
A ne pozabimo, to naj ne bo glavna motivacija za posvojitev živali iz zavetišča, kajti ustrezna skrb za vsakega kužka, pa naj bo mešanček ali pasemski, iz zavetišča ali pa zasebnega oglasa, vsako leto zahteva tudi kar nekaj denarnega vložka in veterinarsko nego, zato pred pomembnim korakom preudarimo, ali si lahko zares privoščimo takšne izdatke. S podrobnostmi postopka posvojitve pa se seznanimo pri katerem od nam bližnjih zavetišč.