Od navadne žarnice do ledice
Ko je po vojni tudi v zakotne slovenske vasi začela počasi prihajati elektrika in so v celi hiši gorele le tri žarnice, so naši stari starši govorili o 40- ali 60-svečnih žarnicah. Primerjava je bila relativno točna, saj so imeli zelo dobro predstavo, kako dobro ali slabo prostor razsvetli en sam plamen sveče. Žarnica na stropu je bila zato pravi čudež, saj je zelo dobro osvetlila celotno kuhinjo. Kot bi v njej prižgali 40 ali 60 sveč.
Navadna žarnica ali po novem sijalka, sijalica z žarilno nitko, je v uporabi več kot sto let. Danes se moramo potruditi, da jo dobimo. Njena uporabnost je bila vsestranska, proizvodnja pa poceni. Njena slabost je ta, da je večina porabljene energije prešla v toploto, le nekaj odstotkov v svetlobo. Zato smo morali kar nekaj minut počakati, če smo jo želeli odviti, saj je bila izjemno vroča. Strokovnjaki so desetletja tuhtali, s čim bi nadomestili zelo neučinkovito staro žarnico, da bi bilo poceni, dostopno vsakomur. Bilo je več poskusov, poleg navadnih pa smo uporabljali še halogenske sijalke, nato varčne kompaktne fluorescentne sijalke, danes seveda ledice.
Vat označuje moč sijalke oziroma koliko energije potrebuje, da sveti, lumen je svetlobni tok.
Takole čez palec povejmo, da so halogenske žarnice po porabi energije za približno 30 odstotkov učinkovitejše od navadnih. Varčne žarnice so učinkovitejše za 80 odstotkov, medtem ko so ledice za kar 90 odstotkov učinkovitejše kot navadne stare žarnice. Ledica je potrebovala približno deset let, da se je ustalila na trgu in da je njena cena postala sprejemljiva za najširšo javnost. Danes so ledice poceni, a še vedno moramo za navadno, po starem 60-vatno, odšteti od tri do štiri evre več kot za druge sijalke. Zmeda je nastala prav zaradi njene učinkovitosti, saj ledica za enako osvetljevanje potrebuje tako rekoč za 90 odstotkov manj energije.
Koliko svetlobe oddaja
Mnogi smo s prihodom ledic prvič slišali za lumne, saj smo prej govorili le o vatih. Da bi nekoliko ublažili težave kupcev, so proizvajalci označili, da ima ledica moč 7 W, v okvirčku zraven pa so zapisali še primerljivo moč stare žarnice, to je 60 W. Kaj je vat in kaj so lumni? Vat označuje moč sijalke oziroma koliko energije potrebuje sijalka, da sveti. Lumen je svetlobni tok, to je skupna količina svetlobe, ki prihaja iz sijalke. Večje je število lumnov na embalaži, močnejšo sijalko smo kupili. Pravzaprav je enota lumen primernejša od vatov, saj nas pri vseh, takih ali drugačnih žarnicah zanima zgolj to, koliko svetlobe oddajajo.
Slabost navadne žarnice je, da je večina porabljene energije prešla v toploto, le nekaj odstotkov v svetlobo.
Razmerja so približno naslednja: če želimo v prostoru od 500 do 700 lumnov svetlobe, bomo v grlo na stropu privili 60-vatno navadno žarnico, 50-vatno halogenko, 11-vatno varčno žarnico ali pa, najbolje, od 5- do 7-vatno ledico. Torej, namesto 60-vatne stare žarnice bomo kupili ledico z oznako 500–700 lumnov in 5–7 vatov. Količinska razmerja niso fiksna. Včasih iz 7-vatne žarnice dobimo le recimo 600 lumnov, včasih 700, včasih pa le 500, odvisno od proizvodnje, izdelka. Če bomo denimo oznako na ledici 6 W pomnožili z devet ali deset, bomo dobili 54 oziroma 60 vatov, to pa je blizu oznake stare žarnice. Najbolj natančno je seveda, da se orientiramo po lumnih: 1000 lumnov daje 10-vatna ledica. Kar je približno toliko, kot bi nam dala 100- ali 120-vatna stara žarnica.