Ohladimo se s sobnimi rastlinami: to so lončnice, ki delujejo kot klimatske naprave
Sobne rastline nimajo le dekorativne vloge. Nasprotno, med drugim izboljšujejo kakovost zraka v prostoru, kjer rastejo.
Dejstvo, da rastline s tem, ko skozi liste izločajo odvečno vodo, ohlajajo sebe ter zrak v okolici, je z raziskavo potrdila tudi agencija NASA. Poglejte, katere lončnice so pri tem najučinkovitejše in vsaj malo nadomeščajo klimatsko napravo.
Začnimo s fikusom benjaminom. Njegova domovina je Azija; v vročinskih valovih nam bo v pomoč, saj je odličen za zagotavljanje hladu v zaprtih prostorih. Njegova bujna krošnja je pri tem še učinkovitejša, če stoji ob drugih rastlinah, s tem se ustvari mali ekosistem, ki ohladi okolico. Fikus benjamin je nezahtevna rastlina, najbolj mu prija sončno mesto. Brez težav prenaša visoke temperature in dovolj ga je zalivati enkrat na teden.
Aloe vera je rastlina, ki je dobrodošla v vsakem domu, saj je znana po svojih blagodejnih učinkih na kožo, tudi opečeno ali drugače poškodovano. Obstaja pa še en razlog, zakaj z njo popestriti stanovanje: njeni listi vsebujejo veliko vode, ta se skoznje sprošča v zrak, tako se uravnava njegova temperatura.
Res je, da uspeva tudi zunaj, a zlasti poleti jo zaradi učinkov hlajenja raje postavite v notranjost doma. Najbolje blizu okna, saj za lepo rast potrebuje naravno svetlobo, zaradi mesnatih listkov pa je dovolj, da jo zalijete enkrat na teden ali še redkeje, saj dobro prenaša vročino ter tudi sušo.
Še ena vrsta fikusa, ki poleti pripomore h kakovostnejšemu bivanju in lažjemu premagovanju vročine: fikus gumijevec. Prekrasno sobno rastlino krasijo veliki listi. Več ko je teh in večja ko je njihova površina, močnejši so učinki hlajenja.
Rastlina s koreninami vpija vodo in jo nato sprošča skozi pore na spodnji strani listov. Tudi fikus benjamin je zelo hvaležna rastlina, ki ne zahteva preveč skrbi. Najpomembnejše je pravilno zalivanje. Pretirane količine vode lahko povzročijo gnitje korenin in odpadanje listov. Najbolje ga je posaditi v posodo z luknjicami, tako lahko popije toliko tekočine, kot je potrebuje.
Aloja vera blagodejno vpliva na kožo, uravnava tudi temperaturo zraka.
V tropskih krajih so palme prosto rastoče rastline, pri nas lep okras stanovanja, čeprav v toplejšem podnebju uspevajo tudi na prostem. Ustvarjajo prijeten ambient in hkrati ohlajajo prostor, v katerem rastejo. Najboljša za gojenje v notranjosti doma je tako imenovana gorska palma (Chamaedorea elegans).
Njeno zeleno listje vpija veliko ogljikovega dioksida in v zrak sprošča kisik, s tem izboljša njegovo kakovost in zagotavlja poleti tako dobrodošlo svežino. Palme rastejo počasi, zato je pri njihovi vzgoji treba biti potrpežljiv. Zalivajte jih obilno, enkrat na mesec pa jih pognojite z njim namenjenim gnojilom.
Palme ustvarjajo prijeten ambient in hkrati ohlajajo prostor, v katerem rastejo.
Tudi taščin jezik zagotavlja lažje premagovanje poletne vročine; je nezahtevna trajnica, ki slovi po tem, da iz zraka učinkovito odstranjuje strupene delce, hkrati pa vanj sprošča veliko vlage ter kisika. Tej rastlini najbolj odgovarjajo temperature od 15 do 30 stopinj Celzija, sicer pa je glede svetlobe nezahtevna in raste tudi v temnejših kotičkih. Najpogosteje propade zaradi nepravilnega zalivanja, natančneje prevelikih količin vode. Dovolj ga je, tudi v poletni pripeki, zmerno zalivati največ enkrat na teden.