NEZAHTEVNA IN ZDRAVA

Okusna in lepa na pogled

Blitva se nenehno obrašča, zato iz ene rastline dobimo obilo pridelka; tiste, ki bodo prezimile, pred mrazom zaščitimo s slamo ali vrtnarsko kopreno.
Fotografija: Pisane blitve so vrtu tudi v okras.
Odpri galerijo
Pisane blitve so vrtu tudi v okras.

Z blitvo na vrtu ne moremo zgrešiti, saj je povsem nezahtevna za vzgojo. Zato jo le posejmo, če jo imamo radi. Blitva je ena tistih vrtnin, ki jih sejemo od pomladi do jeseni, pri čemer bomo pridelek avgustovske setve pobirali naslednjo pomlad. Blitva je v bližnjem sorodu s špinačo, ki ji je tudi malce podobna, pa tudi z rdečo peso, zato moramo biti pri setvi pozorni na kolobar. Ne sejemo je na grede, kjer so prej rasle njene sorodnice, velja tudi obratno. Dober predhodnik vseh omenjenih vrtnin sta krompir in korenje.



Z njo ne bo prav veliko dela. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Z njo ne bo prav veliko dela. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Sejemo ali sadimo jo v vrstah ali v mešanih posevkih. Ker se zelo bohotno razraste in naredi veliko listne mase, naj bo medvrstna razdalja, če se odločimo za gojenje v vrstah, vsaj 40 centimetrov. Med posameznimi rastlinami v vrsti naj bo 30 centimetrov razmika, zato pri neposredni setvi na prosto rastline redčimo. Mladih rastlin ne zavržemo, presadimo jih ali porabimo v kuhinji, na primer kot dodatek k solati. Ob setvi ne pozabimo na sosedske odnose: blitvi se bo dobro godilo, če bo v družbi s čebulo in drobnjakom, kapusnicami, solato, korenjem, fižolom in grahom ter papriko, za še boljše razmere naj v njeni bližini rastejo ognjič, tagetes in kapucinke. Slabih sosedov nima, zato pri izbiri mešanega posevka ni potrebna posebna izbirčnost. Pri sajenju ne pretiravajmo, saj se blitva, kakor jo režemo, sproti obrašča, tako da bo dovolj, če vzgojimo le nekaj rastlin. Razen če jo nameravamo spraviti v zamrzovalnik za ozimnico. Režemo vedno zunanje liste in pazimo, da notranjih ne poškodujemo.

Zapisali smo že, da je blitva precej nezahtevna rastlina: uspevala bo tako rekoč kjer koli, ne glede na strukturo tal in lego, čeprav ne bo narobe, če zemljo pred setvijo nekoliko pognojimo. Lahko ji namenimo sončno ali senčno gredico, za zalivanje ni treba pretirano skrbeti, le v hudi poletni suši jo je dobro namakati, sicer bo ušla v cvet. Pomanjkanje vode omilimo z zastirko.



Rastline, ki jih nameravamo pustiti za naslednje leto, pred zimo zaščitimo, lahko kar z vrtnarsko kopreno ali slamo. Ko se otopli, zaščito odstranimo in blitva bo začela spet poganjati liste. Poleg tega da je okusna, je tudi lepa na pogled – listi so različnih zelenih odtenkov, medtem ko so stebla lahko bele, rumene, rožnate, rdeče, vijolične ali oranžne barve. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije