Operemo ali razkužimo

Nakupovalne vreče za večkratno uporabo so ekološke in priročne, a so tudi pravo leglo bakterij, na kar pa večina sploh ne pomisli.
Fotografija: Vreče, ki niso pralne, po vsakem obisku trgovine razkužimo. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Vreče, ki niso pralne, po vsakem obisku trgovine razkužimo. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Nakupovalne vrečke za večkratno uporabo so odlična rešitev za planet, a če z njimi ne ravnamo pravilno in jih ne čistimo redno, so lahko vse prej kot dobre za naše zdravje. Ko domov prinesemo sveže sadje in zelenjavo, oboje pred uporabo običajno tudi operemo in o tem kaj veliko niti ne razmišljamo, redko pa pomislimo, da bi morali oprati tudi tisto, v čemer smo to prinesli iz trgovine.

Najbolje bo, če eno vrečo vedno uporabljamo samo za zelenjavo, drugo za meso, tretjo za embalažo itd.
Najbolje bo, če eno vrečo vedno uporabljamo samo za zelenjavo, drugo za meso, tretjo za embalažo itd.
Vreče za večkratno uporabo so običajno plastične, njihova površina je gladka, na njej se tako bakterije in virusi dolgo zadržijo, na njej ostanejo tudi morebitni pesticidi, če k temu prištejemo še občasno polito mleko, ki smo ga le površno obrisali, in razsuto moko ali sladkor pa sokove mesa, ki pronicajo skozi embalažo, dobimo idealno gojišče bakterij.

Že pred leti je ameriški kemijski konzilij opravil raziskavo, med katero so na vrečkah za večkratno uporabo našli cele kolonije bakterij, med njimi so bile celo tako nevarne, kot je E.coli. Še bolj je raziskovalce presenetilo, da je kar 97 odstotkov ljudi, vključenih v raziskavo, priznalo, da vreč nikdar ne operejo ali temeljito očistijo. Najlažje je seveda poskrbeti za čistočo vreč iz blaga, saj jih lahko enostavno vržemo v pralni stroj. To lahko storimo tudi z nekaterimi od tistih, ki so narejene iz umetnih materialov, denimo najlona, a pri tem tvegamo, da bodo med pranjem razpadle ali se poškodovale.


Morda najbolj enostavna rešitev je, da plastične vreče po vsaki uporabi dobro zdrgnemo z razkužilom in pustimo, da se posušijo na soncu. Slednje je še najbolj primerno za polipropilenske vreče, ki pranje najslabše prenašajo. Razkužilo lahko pripravimo tudi sami, in sicer tako, da zmešamo čim bolj čisti alkohol, najmanj 60-odstotni, najbolje stoodstotni, z eteričnim oljem po želji. Slednje seveda ni nujno, a vonj bo z njegovo pomočjo bolj prijeten. Učinkovito dezinfekcijsko sredstvo je tudi mešanica vode in varekine: v liter vode je zmešamo štiri čajne žličke, mešanico pa lahko uporabimo tudi za razkuževanje in čiščenje kljuk, stikal in drugih izpostavljenih delov v domu.


A ne le čiščenje, pomembno je tudi, kako nakupovalne vreče za večkratno uporabo shranjujemo. Ne puščamo jih v prtljažniku avtomobila, saj je tam toplo in vlažno, idealno okolje za rast bakterij torej. Prav tako se vsakič, preden vrečo pospravimo, prepričamo, da je suha, nato jo zložimo in pospravimo v suh prostor. Priporočljivo je, da ne stlačimo vseh nakupljenih stvari v eno vrečo, temveč eno uporabljamo za meso, drugo za zelenjavo, tretjo za embalažo in tako dalje. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije