KOSMATINCI
Ples s psom
Pri tej bolj umetniško naravnani kinološki disciplini pes seveda ne pleše, se ne giblje v ritmu, temveč ga njegov vodnik vodi tako, da se njuno premikanje ujame z glasbo.
Odpri galerijo
Pomembna sta obojestranska pozornost in smisel za povezovanje gibov. Če je pes sposoben več minut ostati toliko osredotočen na človeka, da tekoče izvaja naučene vaje, ene počasi, druge hitro, mora vodnik samo še poiskati primerne gibe in jih z dobrim občutkom za ritem povezati v »ples«. Kot pri vseh drugih kinoloških disciplinah je tudi pri tej potrebne precej vaje, poleg tega pa še veliko smisla za koreografijo, da nastop navduši gledalce.
*Mira Bizjan je inštruktorica v Šoli Švrk v Ljubljani, telefon: 041-734-995, FB: Šola Švrk
Za gibčne in lahke
Za uspešno posnemanje plesa je treba vedeti, kateri obrati so najboljši oziroma najprimernejši. Lepo predstavitev je lažje pripraviti, če je kuža gibčen, in ne pretežek, taki namreč nimajo težav s hojo po zadnjih tačkah in se pokončno znajo tudi vrteti, nakazati sestop in se spet dvigniti. Vmes naredijo še kak priklon, preval, za par sekund obležijo, nato pa spet po vseh štirih z določeno hitrostjo ujamejo ritem. Plesni partner, človek, pri tem zares pleše in dela zrcalno podobne obrate kot pes.Plesa s psom se ne lotijo ljudje, ki pred tem še niso trenirali kakšne druge discipline.
Za skladnost skrbi vodnik
Morda najboljšo skladnost gibov izvajajo tisti plesni pari, pri katerih pes natančno upošteva hitrost premikanja. To je gotovo najtežji del učenja. Plesa s psom se ne lotijo ljudje, ki pred tem še niso trenirali kakšne druge discipline. Večinoma sta podlaga agility ali rally obedience, morda trikci – ko namreč s kužkom osvojita že veliko vaj, se vodnik vpraša, kako bi lahko to znanje še nadgradil. Če je sam ljubitelj plesa, se mu zdi ples s psom kar primeren izziv.Vodnikov smisel za ritem in dobra koreografija sta nujna, da je izvajanje vaj v popolni medsebojni povezanosti človeka in psa videti kot ples.
Izbira glasbe
Svojemu značaju in značaju svojega psa je treba prilagoditi hitrost ritma skladbe, po kateri bosta plesala. Enim bolj odgovarja hitro premikanje in vmes preskakovanje rok, nog, morda sklonjenega vodnika, vijuganje med koraki, osmice, veliko obratov in pokončne hoje – bolj v stilu rock'n'rolla; drugim pa bolj umirjeno gibanje, premikanje malo hitreje, malo počasneje, več pripogibanja in manj divjanja (nekakšen angleški valček). Ob glasbi začnemo vaditi šele takrat, ko kuža vaje, ki jih nameravamo vključiti v ples, že obvlada in razume besede pooočaaasi in hitro, hitro.Kam na ogled?V Sloveniji lahko ples s psom največkrat vidimo na pasjih razstavah kot popestritev finalnih nastopov, v drugih državah pa potekajo prestižna tekmovanja in tam lahko spremljamo neverjetne koreografije. Še nekaj namigov za tiste, ki bi si to disciplino želeli ogledati na spletu: dog dance (v slovenščini ples s psom), heelwork to music (poslušnost ob glasbi), caninefreestyle (prosti slog).
*Mira Bizjan je inštruktorica v Šoli Švrk v Ljubljani, telefon: 041-734-995, FB: Šola Švrk