RAJ DOMA

Pokanje žival na smrt prestraši

Ima lahko tudi usodne posledice, zato recimo petardam ne.
Fotografija: Poskrbimo, da se bo kuža počutil varno. FOTO: Lyndsey Murphy-sugrue/Getty Images
Odpri galerijo
Poskrbimo, da se bo kuža počutil varno. FOTO: Lyndsey Murphy-sugrue/Getty Images

Kar ljudi navdušuje in mnogim celo poganja kri po žilah, je za živali naravnost zastrašujoče. December ne bo nič manj vesel, če bo minil brez pokanja petard in ognjemetov ter uporabe drugih pirotehničnih sredstev, ki lahko našim hišnim ljubljencem in drugim živalim povzročijo nepopravljive posledice.

Denar raje v dobrodelnost

Kot opozarjajo v Zavetišču Ljubljana, ravno v tem času sprejmejo več psov, ki zbežijo zaradi poka petard in drugih pirotehničnih izdelkov. Zato so se letos odločili, da namesto pokanja ljubiteljem živali raje ponudijo ognjemet, ki si ga lahko ogledajo kar v udobju svojega doma. S posebno kampanjo pozivajo vse, da se namesto s pirotehniko razdajajo z dobrodelnostjo. Tako so odprli posebno spletno trgovino s pirotehniko: Piromaček Shop. V ponudbi ni navadna pirotehnika, ampak takšna, ki ne poka, temveč pomaga. Na voljo so različni donacijski paketi, kot so Pasje bombice, Mrcine, Praskači in Grizači. »Z njimi si lahko daste duška in raje pokate od dobrodelnosti in do živali prijazno,« so sporočili iz zavetišča. Vsak nakup bo nagrajen dvojno, poudarjajo, z mini spletnim ognjemetom in zavestjo, da bo s spletno donacijo en pes več stopil na pot rehabilitacije in naredil prvi korak v srečnejše pasje življenje. Donacija bo namreč namenjena zaposlitvi trenerja psov kot pomoč pri socializaciji psov z vedenjskimi težavami v Zavetišču Ljubljana, ki so največkrat ovira pri uspešnem iskanju novega doma.

Znova so dejavni tudi v družbi TAM-TAM, ki v sodelovanju s partnerji že 10. leto zapovrstjo pripravlja družbeno odgovorno akcijo Petarde? Ne, hvala!, s katero širšo javnost nagovarjajo k opustitvi pirotehnike. Tudi tokrat se osredotočajo na neprijetne posledice, ki jih zaradi pirotehnike doživljajo hišni ljubljenčki, hkrati pa ne zanemarjajo ogrožajočih učinkov, ki jih ima uporaba petard na njihove uporabnike in okolje. Slovenijo so prekrili s plakati, s katerih se tudi letos v malo drugačni podobi oglašajo protagonistke njihove kampanje, živali, ki mimoidoče s pozitivnimi sporočili nagovarjajo, naj se petardam dokončno odpovedo.

Nerazsodni odzivi

Ne pozabimo, čeprav je pirotehnika mnogim za oko zelo prijetna, živalim povzroča hud strah in v nekaterih primerih celo pravo paniko, ki je lahko tudi smrtno nevarna! Živali imajo namreč občutno bolj izostrene čute kot ljudje, zato bodo prihajajoči dnevi zanje občutno bolj stresni. Vsak glasen pok je zanje šok, zaradi katerega se mnoge poženejo v paničen beg, med katerim se nemalokrat zgodi, da jih povozi avto. Nekateri psi tudi brezglavo skočijo za odvrženo petardo in se tako hudo, tudi usodno poškodujejo, v veselem decembru pa veliko živali, medtem ko v strahu iščejo varno zavetje, zatava daleč od doma in se izgubi.

Brezglavi beg je lahko usoden. FOTO: Vincent Scherer/Getty Images
Brezglavi beg je lahko usoden. FOTO: Vincent Scherer/Getty Images

Kako bo žival preživela stresno obdobje, je odvisno predvsem od lastnika. Ta naj psa pelje na sprehod čez dan in obvezno na tiste konce, kjer je manj možnosti, da bo kdo uporabil pirotehniko. Kuža naj bo ves čas na povodcu. Na silvestrski večer živali zagotovimo varno zavetje, kjer bo kar najmanj izpostavljena morebitnim učinkom pirotehnike; če je le mogoče, jo čez dan utrudimo, da bo zvečer mirnejša. Ne hranimo je obilno, psu pa lahko v kritičnih urah ponudimo žvečljivo igračo. Odgovorni lastniki morajo predvideti odzive psa na pokanje in bliskanje na nebu, zato naj se po potrebi posvetujejo z veterinarjem glede morebitne rabe naravnih izdelkov za pomiritev. Če je le mogoče, živali ne puščamo v varstvu med prazniki, če pa se temu zares ne da izogniti, je hišnemu ljubljencu nujno zagotoviti dovolj časa, da se privadi na novo okolje in zaupa začasnemu skrbniku. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije