VETERINARJI

Pomagajo z znanjem in srčnostjo

Kljub dolgoletnim izkušnjam s plazilci zaskrbljene lastnike pogosto napotim k veterinarjem, ki pomagajo tudi eksotom.
Fotografija: Veterinarju Petru Maričiču pri pregledovanju legvana pomaga njegova lastnica. Foto: Jure Odar
Odpri galerijo
Veterinarju Petru Maričiču pri pregledovanju legvana pomaga njegova lastnica. Foto: Jure Odar

Svoje življenje sem posvetila živalim, še posebno eksotičnim vrstam, zato me pogosto sprašujejo za nasvete o veterinarski oskrbi. Če gre za navaden fiziološki proces ali za nekoliko slabše stanje živali zaradi slabih razmer, jim s kolegi lahko učinkovito svetujemo.


Primer: kača se med levitvijo umiri, potemni, nato postane mlečne barve po vsej površini, tudi po očeh, med levitvijo navadno noče jesti. Neješčost pa je lahko tudi znak bolezni. V tem primeru zelo težko svetujem (sploh po telefonu), čeprav imam dolgoletne izkušnje s plazilci, zato zaskrbljene lastnike v večini primerov usmerim k veterinarjem.
 

Zahteven poklic


Glavnina veterinarskih ambulant je osredotočena na običajne hišne živali, kot so mačke in psi, zato smo pri društvu Bioexo že pred leti pripravili seznam veterinarjev, ki imajo izkušnje tudi z eksotičnimi živalmi.


Med njimi je Peter Maričič, ki so ga poslušalci radia Capris (poleg drugih) lani izbrali za heroja dneva. Ker njihovo delo kar dobro poznam, lahko trdim, da je zahtevno. Zame so junaki, ki rešujejo življenja članov naših živalskih družin, in zavedam se, da plačilo veterinarske oskrbe dostikrat ne pokrije vseh stroškov in dela, ki ga vložijo. Že sam študij veterine je težak. Ko doštudirajo, težko dobijo službo, če želijo odpreti svojo ambulanto, pa je strošek opreme izjemno visok.


Delo je zelo naporno in odgovorno. Med pregledi in zdravljenjem nemalokrat tvegajo ugriz, praske ali brce. Ko žival v visoki starosti onemore ali zgolj na zahtevo lastnika oziroma institucije (v primeru invazivnih vrst), pa izvajajo tudi usmrtitve. Ob delu spoznajo pestrost človeških značajev (tudi tiste manj prijetne), dotaknejo se jih težke življenjske zgodbe lastnikov živali.
 

Jih dovolj cenimo?


Z obiskom veterinarja neredko odlašamo, pričakujemo pa čudeže, z bolno ali poškodovano živaljo ambulanto včasih obiščemo tik pred zaprtjem, želimo čim nižji račun. Kličemo jih ob nemogočih urah, sprašujemo za nasvete in včasih jim tudi solimo pamet s svojimi laičnimi izkušnjami.


Zahtevamo, da so razpoložljivi 24 ur na dan, in kar pozabljamo, da so tudi oni samo ljudje s svojimi potrebami, da plačujejo visoke dajatve, da imajo doma družino. Pozabljamo, da so tudi oni lahko utrujeni in imajo slab dan. Njihovega dela preprosto ne cenimo dovolj.

*Mag. Nika Leben je biologinja in vodja Vivarija Bioexo v Kopru

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije