Ponudba vztrajno raste
Huawei še vedno dela odlične telefone. Sicer je res, da njegova zadnja paradna serija P50 ni videla zahodnih trgov, ampak le domačega, a to še ne pomeni, da se nič ne dogaja.
Naveza AppGallery in Petal
Huawei ima še vedno težavo: ZDA mu ne dovoljujejo sodelovati z ameriškimi podjetji, zaradi česar njegovi telefoni ne smejo uporabljati Googlovih aplikacij in storitev, ampak le odprtokodni operacijski sistem android. Na njem temeljita tako dosedanji emui kot novi harmonyOS. A telefon brez aplikacij je navaden telefon, zato je Huaweiu v velikem interesu, da svojo trgovino AppGallery redno polni z novimi aplikacijami. To je že prej pridno počel na domačem trgu, na katerem številne zahodnjaške aplikacije ne delujejo, zdaj pa mora aplikacije prilagajati tudi za zahodne trge.
Huawei veliko stavi na operacijski sistem HarmonyOS in svojo trgovino AppGallery.
Povprečni uporabnik pametnega telefona nikoli ne uporabi več kot sto aplikacij, številni v resnici še veliko manj, a možnost izbire in dostop sta temeljni lastnosti dobre uporabniške izkušnje. Velik del ljudi si na telefonu želi imeti priljubljene aplikacije, kot so tiktok, facebook, snapchat, whatsapp, viber, booking.com, telegram in zoom, ki so dostopne v trgovini AppGallery ali pa prek iskalnika Petal, ki je zdaj že vdelan v iskalno funkcijo AppGallery in ki omogoča prenos aplikacij na telefone z mobilnimi storitvami Huawei (HMS). Kot poudarjajo pri kitajskem velikanu, sta prenos in namestitev prek Petala varna, saj se aplikacija prenese neposredno s spletne strani razvijalca. Prek Petala sta tako na voljo tudi aplikaciji za pretakanje videovsebin Netflix in Prime Video.
Vedno več bančnih
Med ključnimi aplikacijami, ki so jih priredili za slovenski trg, so bančne aplikacije, brez katerih si marsikdo sploh ne more več predstavljati plačevanja računov, pregledovanja stanja in dostopa do bančnih storitev na splošno. V trgovini AppGallery so objavljene že številne priljubljene aplikacije bank in finančnih podjetij iz Srednje in Južne Evrope. Pri nas so prisotne vse velike bančne in finančne aplikacije, kot so NLB Klikin, NKBM mBank@net, Intesa Sanpaolo Bank Mobile, Sparkasse m.Stik, mSberbank, mDBS, mLON, mBills.si, Valu ... Poskrbeli so tudi za druge lokalne aplikacije, kot so Voyo, Moje Kartice, Tuš Klub, Ddrajv in Urbana.
Digitalne storitve uporabljamo nenehno, a v zadnjem letu in pol so hitro pridobile priljubljenost. V AppGallery (spet s pomočjo Petala) najdemo globalni prehranski aplikaciji Bolt Food in Glovo pa tudi mednarodnega ponudnika prevozov Bolt (kadar smo v tujini) ter pretočni glasbeni storitvi Deezer in Tidal. Potem so tukaj zemljevidi Petal Maps, ki poleg navigacije ponujajo tudi informacije o prometu in javnem prevozu.
Do konca junija letos je bilo v AppGallery že 165.000 aplikacij, prilagojenih delovanju na platformi HMS Core. Kljub relativno poznemu vstopu na trg velja AppGallery s 550 milijoni aktivnih uporabnikov na mesec za tretjo največjo na svetu. Za primerjavo: trgovina Google play ponuja 2,8 milijona aplikacij (leta 2018 jih je bilo celo 3,6 milijona), mesečnih aktivnih uporabnikov pa je dve milijardi.
Na voljo so še druge alternative za Googlove aplikacije, kot so Huaweijev hišni spletni brskalnik, odjemalec spletne pošte, digitalni pomočnik in hramba v oblaku za varno hranjenje fotografij, videov, stikov in zapiskov. V AppGallery ves čas prihajajo nove aplikacije. A priznati je treba, da se s ponudbo v Googlovi trgovini play še zdaleč ne more kosati.