NAJBOLJŠI PRIJATELJ

Poznate rally obedience?

Vodnik in pes na izpitu ali tekmi prehodita progo, na kateri so postavljeni znaki, in ob njih ali pred njimi izvajata vaje, ki so narisane in opisane na znaku.
Fotografija: Pes mora dobro poslušati navodila vodnika. FOTO: KD Ljubljana
Odpri galerijo
Pes mora dobro poslušati navodila vodnika. FOTO: KD Ljubljana

Pri RO, kakor na kratko imenujemo rally obedience, se težavnost vaj stopnjuje od prve do četrte stopnje. Izpit RO-I pes lahko opravlja, ko dopolni leto dni, vodnik se sam odloči, ali bo pripet ali prost, za RO-II pa je pogoj predhodno opravljen izpit B-Bh, kar avtomatično dvigne starost, saj B-izpita ni mogoče opravljati pred dopolnjenim 14. mesecem. Na izpitih RO-II, III in IV mora kuža obvezno sodelovati brez povodca. Vodnik se ga ne sme dotikati, lahko ga usmerja samo z besedami in/ali gestami.


Vseh vaj je 72

Za RO enko se je treba naučiti 30 vaj, čeprav jih na izpitu na progo postavijo samo 15. Za dvojko naučiš psa 45 vaj, na izpitu je postavljenih 17 znakov, za trojko jih usvojita 60, na izpitu pa jih izvedeta 19, za štirico ga naučiš vseh 72 in na izpitu jih izvedeta toliko kot pri trojki (19 vaj). Za pot od starta do cilja (znaka nista zajeta v število vaj) in izvedbo vaj vodnik in pes ne smeta porabiti več kot tri minute. Ocenjujejo pravilnost in natančnost izvedbe, hitrosti v okviru treh minut pa ne. Izjema je primer, da dva tekmovalca dosežeta enako število točk, takrat je hitrejši razvrščen pred počasnejšega.
Čeprav je pod simbolom vaj napisano, kaj mora pes narediti, je naloga inštruktorja, da razloži vodnikom, zakaj jih morajo razbrati že s skice. Narisane so zelo jasno, zato jih z malo logike zelo hitro usvojiš. Če bereš, za nekaj trenutkov namreč pozornost od psa preusmeriš na znak in tako izgubi kontakt s teboj.

Stožcev se ne sme dotakniti. FOTO: KD Ljubljana
Stožcev se ne sme dotakniti. FOTO: KD Ljubljana

Za pokušino

Ker nimamo dovolj prostora, da bi naštela vseh 72 nalog, si za boljšo predstavo oglejmo le nekaj zanimivih. Med hojo poleg vodnik pove psu, katero vajo ali vaje naj izvede. Sedi-stoj, prostor-sedi, kar med hojo stopi par korakov nazaj in reče »sem«, pri čemer se pes obrne in sede pred njega. Sledita premik v položaj poleg ali pred vodnika ali za njim in hoja naprej. Ukaz miza pomeni, da pes iz sedečega položaja ob vodniku steče do nizke mize, ki je oddaljena 7 metrov, skoči nanjo in počaka na navodilo »sedi« ali »prostor«. Razne premike na stran, obrate v levo in desno se izvaja pred znakom, ki stoji na progi, v nasprotju z drugimi vajami, pri katerih so nastavljeni na desni strani ob progi. Pri vaji okrog pes med hojo vzvratno obkroži vodnika in se postavi nazaj na pozicijo poleg, nato nadaljujeta pot.

Med ovire spadajo tudi stožci, ki jih lahko postavimo v vrsto in kuža vijuga med njimi naprej in nazaj, hodi levo ali desno v spiralo, pri čemer se stožca ne sme dotakniti.
RO je primeren za vse pse. FOTO: KD Ljubljana
RO je primeren za vse pse. FOTO: KD Ljubljana

Zanimiva sta tudi preskoka, eden levo in drugi desno, oddaljena s poti, po kateri hodita vodnik in pes, pa ju mora kuža vseeno preskočiti in se vrniti na položaj poleg. Ali pa daljinski skok, slalom, gugalnica. Če zelo majhen in lahek kuža steče po gugalnici, je treba včasih vrhnjo stran obtežiti, da jo malček lahko prevesi.

Višinski in daljinski skok sta različno visoka oziroma dolga glede na plečno višino psa, ki je razdeljena na tri kategorije: pod 36 cm, med 36 in 48 cm ter nad 48 cm. Višina za majhne pse je 20 cm, za srednje 30 cm, za velike pa 40 cm, dolžina pa 40 cm, 60 cm in 80 cm.

*Mira Bizjan je inštruktorica v šoli ŠVRK, Ljubljana, telefon: 041-734-995, FB: Šola Švrk

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije