Preden pridejo obiski: nad vonjave s kisom in sodo
Ko pričakujemo obiske, bodisi prijatelje, ki želijo le poklepetati, bodisi sorodnike iz katere druge države, ki bodo ostali več dni, je običajno prva stvar, ki jo želimo postoriti, čiščenje.
In prav je tako, pravijo organizatorji dogodkov. Dom namreč ni le prostor, kjer živimo, ampak odraz našega življenja, osebnosti, navad … in pred obiskovalci bi se vsi radi pokazali v najlepši luči. Dobra novica je, da pred prazničnim srečanjem ni treba temeljito očistiti vse hiše, osredotočimo se na prostore, kjer se bodo obiskovalci zadrževali.
Mednje spadajo predsoba, kuhinja in jedilnica ali dnevna soba ter kopalnica in stranišče. Ker je predsoba prvi prostor, ki ga bodo ljudje videli, posledično si bodo tam ustvarili prvi vtis o nas in preostanku stanovanja, poskrbimo, da bo čista, brez navlake in prijetno dišeča. Očistimo predpražnik pred vhodnimi vrati oziroma ga po potrebi zamenjamo, po želji na zunanjo stran vhodnih vrat obesimo kakšno praznično malenkost, denimo božični škorenjček, kraguljčke, pentljo, vejico omele ali celo venček. Iz predsobe umaknemo vse reči, ki jih običajno tam puščamo, ker je tako pač priročno.
Jakne, bunde, šale in čevlje pospravimo v omare ali v katero od sob, kamor gostje ne bodo zašli, in naredimo prostor za njihova vrhnja oblačila ter obutev. Pomijemo tla, obrišemo prah in delo je opravljeno. Tik pred prihodom gostov v bližino vhodnih vrat postavimo še dišečo svečo ali nekaj pomaranč, v katere smo zapičili klinčke, da bosta obiskovalce pričakala prijetno vzdušje in praznični vonj.
V kopalnici in na stranišču, če je slednje v ločenem prostoru, poskrbimo, da je na voljo dovolj toaletnega papirja, mila in čistih brisač, dišavo vtaknemo v straniščno školjko, slednjo seveda temeljito očistimo. Očistimo še ogledala, umivalnik, z drugih površin pa odstranimo večje in bolj vidne madeže. Če imamo v kopalnici preprogo, jo operemo, če nam za to zmanjka časa, jo raje odstranimo.
Iz kuhinje preženemo arome, ki so jih tam pustili pretekli obroki.
Največ dela bomo najverjetneje imeli s kuhinjo, še posebno v stanovanjih z odprtim tlorisom. Seveda je jasno, da je treba očistiti delovne površine, štedilnik, in seveda pomiti tla, mnogi pa pozabijo na vonjave, ki se v kuhinji in bližnjih prostorih naberejo med pripravo hrane. Še posebno v hladnih mesecih, ko redkeje zračimo, se hitro zažrejo v stene in pohištvo, člani gospodinjstva pa jih običajno niti ne zaznamo več. A to ne velja za obiskovalce.
Prvi vtis je najpomembnejši, zato ne pozabimo na predsobo.
Da bi se znebili vonjav pražene čebule in kislega zelja izpred nekaj dni, na pult ali mizo čez noč postavimo posodo z belim kisom ali sodo bikarbono, ki bosta posrkala neželene arome. Prostor nato odišavimo tako, da v kozici zavremo nekaj vode, ki smo ji dodali praznične začimbe, denimo cimet in klinčke, lahko tudi pomarančno ali limonino lupinico. Če bo kdo od gostov pri nas prespal, seveda ne pozabimo na sveže blazine in odeje ter posteljnino; če jim bomo ležišče uredili na kavču, ga temeljito posesamo, če je le mogoče, s parnim čistilcem, ki bo uničil pršice, posesamo in pomijemo pa tudi tla pod kavčem in okoli njega ter prostor dobro prezračimo.