NA IZLET

Preste pečejo že skoraj 90 let

Vodice nad Ljubljano imajo kar več zanimivosti, med drugim znane in okusne vodiške preste, v preteklosti pa so kraj poznali tudi zaradi Vodiške Johance.
Fotografija: Znamenite vodiške preste Foto: Primož Hieng
Odpri galerijo
Znamenite vodiške preste Foto: Primož Hieng

Kraj se prvič omenja že v 11. stoletju, župnijska cerkev sv. Marjete pa 1118. V listini z datumom 16. december 1257 se cerkev sv. Marjete omenja kot vodiška fara. Ljudska šola je bila ustanovljena 1854. Leta 1871 so podrli taborsko obzidje okrog baročne cerkve, ki se je ohranila vse do potresa leta 1895. Tedaj je bila tako močno poškodovana, da so jo morali porušiti in postaviti novo. Kraj se je prvotno imenoval Sv. Marjeta v gozdu. Vodice so samostojna občina od 1995.

Leta 1913 so Vodice slovele daleč naokoli zaradi Vodiške Johance. Ljudje so množično romali v ta kraj, da bi videli čudežno krvavitev. Po razkrinkanju potegavščine so njo in župnika sodno preganjali. Leta 1932 so Vodice dobile v bližnji opekarni lastno elektrarno. Od tega leta pa so znane tudi po peki prest, ta domača obrt pa se je ohranila vse do danes. Leta 1955 je bila zgrajena tudi 40-metrska smučarska skakalnica.

Dobruški studenec se izliva v korito. Foto: Primož Hieng
Dobruški studenec se izliva v korito. Foto: Primož Hieng

Blizu Vodic nad Ljubljano je znan vodnjak, ki ga domačini imenujejo Dobruški studenec ali zbirnik vode na Dobruši. Izvira na 337 m nadmorske višine izpod pobočja Repenjskega hriba in ima nekatere kraške značilnosti. Njegova posebnost je, da ima voda stalno temperaturo približno 10 stopinj Celzija in ne presahne niti v največji suši. Po izročilu naj bi imela zdravilne učinke.
Prvi vodni zbirnik so domačini ob izviru postavili okoli leta 1920. Iz tega časa se je do danes ohranilo zgolj kamnito korito. Včasih so tu gospodinje prale perilo, nad zajetjem pa so imeli prostor, kjer so hladili mleko. Vodo iz zajetja tako vaščani kot mimoidoči pohodniki ali kolesarji stalno uporabljajo.


S strokovnim projektom obnove je območje vodnjaka dobilo urejeno obliko javnega prostora, ki je namenjeno druženju in sprostitvi. Z uporabljenimi naravnimi materiali izkazuje spoštljiv odnos do dragocenega vodnega vira osvežilne in celo zdravilne pitne vode.

Občina Vodice se je na pobudo vaščanov leta 2005 odločila obnoviti vodnjak, pri tem pa je del denarja prispeval Heliosov sklad za ohranjanje čistih slovenskih voda. Poleg prostorskih, estetskih, družabnih in turističnih vidikov obnove je za občino Vodice tudi eden izmed rezervnih virov čiste pitne vode. Po arhitekturni zasnovi mlade domače arhitektke Barbare Rozman so na novo zgradili zajetje, rezervoar in prireditveno ploščad.

Središče Vodic Foto: Primož Hieng
Središče Vodic Foto: Primož Hieng

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije