HIŠNI LJUBLJENČKI
Prihaja drug pes, kaj storiti?
Z domačim psom na pasji obisk ali na novega pasjega člana družine počakajte zunaj doma.
Odpri galerijo
Včasih pozabimo, da pes ne razmišlja enako kot mi. Ljudje imamo radi obiske, in ker imajo naši prijatelji tudi kužke, jih pripeljejo s seboj, ko pridejo na klepet. Morda pa ima naš pes kakšen pomislek, ko v njegov dom zakorači prijateljev kosmatinec, pa čeprav se na sprehodu lovita in igrata. Ne pri vseh, pri nekaterih pa je treba vsaj prvič poskrbeti za pravilen postopek.
*Mira Bizjan je inštruktorica v šoli ŠVRK, Ljubljana, telefon: 041-734-995, FB: Šola Švrk
Najprej na ulici
Morebitno napetost preprečimo, če gremo s svojim psom na ulico, kjer pričakamo obisk. Malo se zadržimo na zelenici, da se pozdravita, podpišeta drug čez drugega, in šele takrat skupaj vstopimo v stanovanje. Pri takem sprejemu mu ne bo prišlo na misel, da bi moral čuvati svoj dom. Tudi če človeške in pasje obiske sprejemamo na vrtu, dobrodošlico naš pes bolj izrazito pokaže na ulici. Torej: najprej pozdrav na ulici, šele potem skupni prihod na vrt.Pravila igrePsi se radi družijo, zato je lepo, če jim to lahko omogočimo. Za tekanje brez povodcev moramo skrbno izbrati varen teren, kjer ni blizu prometa, pa tudi ljudi, ki bi jih to motilo. Treba je vedeti, da vsako dirjanje ni igra. Opaziti moramo, ali eden od kužkov vedno beži, drugi ga pa lovi. Uravnoteženo medsebojno tekanje pomeni, da se psa izmenjujeta in najprej vodi eden, potem se obrneta in naprej teče drugi. Tudi ruvanje, torej premetavanje, je lahko zabava za oba, samo da ni eden veliko večji in težji od drugega.
Previdnost ni odveč
Če želimo, da bo tudi naš kuža zadovoljen, ko ga obišče prijateljček, nikakor ni priporočljivo tujega psa kar spustiti v naše stanovanje, pri tem pa oštevati svojega, če bi ob tem izrazil nejevoljo. Še manj primerno se je obrniti proč in pustiti, da se sama zmenita. Če vemo, kako psu pomagati preprečiti pričakovane spore, nima smisla preverjati, kako se bo sam odločil.Priboljški?
Če želite situacijo narediti bolj prijetno s priboljški, jih delite zelo pazljivo, da ne bo neprijetnega trenutka, ko oba hlastneta po istem koščku. Glede tolerance pri hranjenju je precej odvisno od tega, koliko enemu ali drugemu psu pomeni hrana, pa tudi, ali sta navajena, da bosta dobila oba brez prerivanja. V bistvu je od človeka odvisno, kako se bo pes obnašal do drugih kužkov, saj večinoma spora nastane samo zato, ker ni bilo dovolj poskrbljeno, da se nesporazuma ne bi zgodil.Odločitev za še enega
Podobna situacija nastane, če se kdo odloči, da bo domov pripeljal mlajšega bratca svojemu psu. Po eni strani je res, da mladič starejšemu domačemu kužku prinese novo energijo, če je ta že zelo star, je pa zanj mladi razgrajač lahko zelo naporen. V takem primeru se mi zdi prav, da starejšemu dovolimo, da malemu pove, koliko druženja dovoli in kje so meje. Moramo pa paziti, da ne bi bilo to dopovedovanje pregrobo.Ne pri vseh, pri nekaterih psih pa je treba vsaj pri prvem obisku drugega psa v našem domu poskrbeti za pravilen postopek.
Na sprehodu
Na sprehodih se naš kosmatinec srečuje z znanci iz sosednje ulice, s psi naših prijateljev pa tudi s kakšnim kužkom, ki ga vidi prvič. Nekateri ljudje mislijo, da se morajo psi, ki naletijo drug na drugega na cesti ali v parku, nujno pozdraviti. Saj eni se res radi povohajo, pomahajo z repki, potem pa niti ne vedo, kako naj se poigrajo, če sta oba na povodcih. Kaj več od zapletenih štrikcev niti ne moremo pričakovati. Ali pa eden od njiju ugotovi, da mu drugi pravzaprav ni všeč, in malo zarenči. Sledi očitajoč pogled in vprašanje: "A vaš pa ni prijazen?" Le zakaj je treba testirati psa, če mu je mimoidoči všeč ali ne? Če že ne morete mirno mimo tako, da svojemu psu prijazno prigovarjate, vsaj po par sekundah ovohavanja nadaljujte svojo pot in se rajši družite s tistimi psi, ki jih vaš kuža pozna in se z njimi že preverjeno dobro razume.*Mira Bizjan je inštruktorica v šoli ŠVRK, Ljubljana, telefon: 041-734-995, FB: Šola Švrk