Privabimo kačje pastirje, pomembni so za ...
Če živite v bližini vode in narave, lahko te dni opazujete hipnotični ples kačjih pastirjev. Kljub nekoliko strašljivemu imenu so te leteče živali vse prej kot nevarne, ljudi ne pikajo in ne grizejo, ampak nam pomagajo, da nas ne napadajo žuželke, ki to počno. Prehranjujejo se namreč s komarji in muhami, zato jih nikar ne preganjajmo z vrtov. Kačji pastirji sicer izredno majhen del življenja preživijo v leteči obliki, ki jo običajno vidimo. Samice jajčeca izležejo v vodo, ličinke pa nato v njej živijo še naprej, in to kar dve leti. Prav zato, ker se tudi odrasle živali zadržujejo ob njej, se jih je prijelo slovensko ime kačji pastirji, voda je namreč tudi naravni habitat kač. Razen tega pa z njimi nimajo prav nič skupnega. Če bi jih radi pritegnili v svoj vrtiček, da bi tam naredili red in zmanjšali populacijo nadležnih žuželk, poskrbimo za rastline, na katerih bodo lahko počivali. Mednje spadajo denimo ameriški slamnik, svetleča rudbekija, astra, tudi lilije in irisi.
Rudbekije odlikujejo čudoviti rumeni cvetovi, ki se razbohotijo avgusta, ponekod že julija, in cvetijo vse do oktobra. Zrastejo tudi do 120 centimetrov visoko in so izredno nezahtevne rastline. Uspevajo na vseh vrstah tal in dobro prenašajo sušo. Ker jim prija tudi sončna svetloba, so odlična izbira za lege, kjer poleti ne raste veliko okrasnih rastlin. Če želimo, da bi bili njihovi cvetovi dolgo lepi in čvrsti, jih je kljub temu med dolgotrajnimi sušnimi obdobji priporočljivo tu in tam zaliti, najbolje zgodaj zjutraj ali zvečer. Rudbekijam je izjemno podoben ameriški slamnik, še posebej po obliki cvetov, le da so ti nežno vijolični.
Tudi ameriški slamnik dobro prenaša vročino in sušo, ker je tudi zelo zdravilen, pa ne bi smel manjkati na nobenem vrtičku. Vijolično cvetijo tudi jesenske astre, ki prav tako obožujejo sonce, ne marajo pa konstantno vlažnih in težkih tal, če jih že posadimo na območju, kjer pogosto dežuje, poskrbimo, da je zemlja dobro odcedna, če jih bomo vzgajali v cvetličnih loncih, naj imajo ti na spodnji strani drenažne odprtine. Irise, pravimo jim tudi perunike, prav tako sadimo na sončno mesto, lahko je tudi polsenčno. Ali jih vtaknemo v vlažna ali bolj suha tla, jim je bolj kot ne vseeno, v obeh primerih bodo dobro uspevali, prav tako lilije, ki so še posebej zaželene med tistimi, ki v cvetočih gredicah radi uživajo čim dlje. Cvetijo namreč od maja pa vse do septembra.