Arhitektki svetujeta: Na takšen način bo opremljanje doma bistveno cenejše
Sodelovati sta začeli potem, ko ju je mentor s Fakultete za arhitekturo Primož Jeza skupaj predlagal za sodelovanje v eni izmed televizijskih oddaj o opremljanju domov.
»Takrat sva si večkrat rekli, kako dobro bi bilo, če bi delali skupaj. In se je sestavilo, tako kot se je,« pravita arhitektki Nina Štajner in Mateja Katja Vrtovec Jerančič, ki skupaj delujeta pod imenom Niša arhitektura.
Zase pravita, da sta si različni, a se hkrati izjemno dopolnjujeta in zaradi tega skupaj dobro delata. V vseh letih sodelovanja nista imeli večjih sporov, sta pa od samega začetka dogovorjeni, da če kateri kaj ni prav, si to takoj povesta.
»Čisto vse je razrešljivo in glede na ves ta čas, ki ga imava za sabo, bi bilo škoda, da bi karkoli zadrževali zase,« pravi Mateja.
Obe imata podobno družinsko dinamiko, partnerja sta veliko v tujini, zato razumeta druga drugo, kako je, ko si veliko sam z otroki. »Večkrat si tudi poveva, pa naj se sliši še tako osladno, da druga drugo zelo spoštujeva,« pove Nina.
Del vajine kariere je zagotovo zaznamovala tujina. Obe sta živeli na zelo različnih koncih sveta. Kakšne izkušnje imata s tujino?
Nina Štajner: Svojo prvo izkušnjo bivanja v tujini sem dobila na začetku študija, v prvem letniku arhitekture, ko sem poletje preživela v Montani. Pri predmetu Konstrukcije smo morali ravno takrat narediti seminarsko nalogo, za katero je bilo treba določen čas opazovati gradbišče, in jaz sem bivanje v ZDA izkoristila za spremljanje postavljanja montažne lesene gradnje, ki pri nas takrat še ni bilo tako razširjeno. Videla sem neki čisto drug način, ki mi je bil do takrat neznan. Hiša je bila postavljena v nekaj dneh.
V višjem letniku sem v sklopu Erasmus izmenjave živela na Češkem, tam se mi je najbolj vtisnila ta razlika v pristopu na fakulteti. Češka tehniška univerza v Pragi ima namreč čisto drug pristop od naše Fakultete za arhitekturo, saj študentje ves čas sodelujejo s sorodnimi disciplinarnimi poklici, torej z bodočimi strojniki, gradbeniki in elektrotehniki na istem mestu kot arhitekti.
Kasneje sem živela še na Kitajskem, za katero pa lahko rečem, da je svetlobna leta od našega okolja. Kako hitro se tam gradi, kakšne možnosti izvedbe so tam, zato ker je delovna sila bolj dostopna. Tudi v materialih je velika razlika. Ko sem živela na Kitajskem, sem sicer že delala z Matejo, za projekte tu, v Sloveniji. A sem okusila tudi sodelovanje s tamkajšnjim investitorjem, ko sem delala fitnes studio. Tam so bolj fleksibilni pri cenah, več je dopuščanja, če strnem, tam je več stvari možnih ... Nadaljujte branje TUKAJ - na Onaplus.si.