Rastline preženejo komarje: razkrivamo načine, kako v boj z insekti
Če poleti veliko časa preživljate na terasi, balkonu, dvorišču ali vrtu, je zaščita pred komarji in drugimi insekti zagotovo ena od vaših prioritet. Načinov, kako se pred njimi obvarovati, je več, eden od njih vključuje bližino rastlin, katerih vonja mrčes ne mara. Poglejte, s katerimi se obdati, in krvosese odvrnite od misli, da bi vam pokvarili vroče poletne večere.
Trava citronela je prva na seznamu, kajti za zaščito pred insekti je uporabna na različne načine: uporaba citronelinih sveč na mizi ali ob vrtnih poteh je denimo ena od priljubljenih metod. Eterično olje citronele, zmešano z baznim in naneseno na kožo, je naravni repelent, tudi posajena ob poti ali na robovih gredic ta dišeča, v toplejšem podnebju trajna rastlina uspešno opravi svojo nalogo.
Na petunije praviloma gledamo kot na okrasne rastline, in če so všeč tudi vam, boste od njih imeli dvojno korist: od nekdaj so znane kot naravni pesticid ter z vrta odganjajo številne škodljivce, hkrati prav nič ne dišijo komarjem, ti se jim zato najraje izogibajo.
Kapucinka je lepa rastlina z velikimi oranžnimi cvetovi in varuje pred mnogimi škodljivci, tudi pred listnimi ušmi, zato je priporočljiva na zelenjavnem vrtu. Njeni cvetovi v zrak sproščajo kemikalije, ki odganjajo insekte, med katere spadajo tudi komarji.
Sivka je še ena dišavnica, za katero velja, da s svojim vonjem varuje pred komarji in drugimi nadležnimi bitjeci. Posajena na gredice, v obliki šopkov na mizi ali njeno eterično olje kot naravni repelent, vse to jih odganja. Zato je dobrodošla poletna popestritev vrtov, korit, sadilnih lončkov ali miz.
Rožmarin pozitivno vpliva na koncentracijo in spomin, zaščiti tudi pred mrčesom.
Rožmarin, dišeča mediteranska trajnica, v pravih razmerah zraste v bujne grmičke. Znano je, da pozitivno vpliva na koncentracijo in spomin, malo manj pa, da je odličen tudi v zaščiti pred mrčesom.
Poletja si ni mogoče predstavljati brez nežne in dišeče bazilike. Sveža je dobrodošla v mnogih osvežujočih jedeh, njeni listki pa imajo še eno uporabno moč: njihov vonj komarjem in drugim insektom prav nič ne diši, zato se mu izogibajo. Bazilika vas bo, če ji boste zagotovili dovolj sonca, pred njimi učinkovito zaščitila, pa naj raste na gredici ali v cvetličnem lončku.
Iz osvežujoče melise lahko pripravite čaj, poda se v sadne vode in druge osvežilne pijače, hkrati ta nezahtevna trajnica varuje pred komarji. Ti, v nasprotju z vami in vašimi gosti, njenega vonja ne marajo. Melisa ni zahtevna za gojenje, je pa res, da se je je, če se na vrtu preveč razraste, težko znebiti, zato jo je bolje kot na gredice posaditi v posode.
Ne marajo vonja melise, ki se imenitno poda v osvežilne pijače.
Limonska trava odganja mrčes, hkrati je široko uporabna v kuhinji. Zato si je dobro omisliti kakšno njeno sadiko in ji za rast zagotoviti dovolj prostora ter sončnih žarkov.