PRIPRAVE

S psom na počitnice

A le ob ustreznih prilagoditvah: številni kužki prav radi potujejo, vendar moramo pri načrtovanju poti na prvo mesto postaviti njihovo počutje in potrebe.
Fotografija: Med pogostimi postanki mu ponudimo svežo pitno vodo. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Med pogostimi postanki mu ponudimo svežo pitno vodo. FOTO: Guliver/Getty Images

Resda so zdajšnje temperature za poletni čas povsem znosne, toda že čez nekaj dni nas bo znova preplavila vročina. Ne pozabite, visoke temperature nevarno ogrožajo tudi živali, mnoge jih pravzaprav veliko težje prenašajo kakor ljudje, zato odgovorni lastniki v poletnih mesecih svojim ljubljencem namenjajo dodatno pozornost. Sploh če se s kužkom odpravimo na potovanje z avtomobilom, ne smemo nikakor pozabiti na potrebe in počutje našega ljubljenca!

Načrtovanje je ključno, če želimo kužku privoščiti vsaj osnovno udobje na poti do našega cilja. Oborožite se z zadostno mero potrpljenja in se večkrat ustavite, da mu omogočite kratek sprehod, opravljanje potrebe in zadostno pitje. Pes naj bo v avtomobilu udobno nameščen in predvsem po predpisih. Če je v vozilu nemiren, je morda težava v tem, da ni vajen vožnje, zato mu pred načrtovanim oddihom, sploh če vas čaka daljša vožnja, privoščite več krajših izletov (obisk pri veterinarju ne šteje!).

Čeprav se zdi, da pes ne potrebuje veliko prtljage, se vseeno splača poseben prostor nameniti njegovim pripomočkom: posodice, povodci, krtače, morebitne igrače morajo obvezno z nami na pot, tako tudi najljubša hrana, če je ne bomo mogli kupiti v kraju dopustovanja! Spremembe so lahko za živali zelo stresne, zato jim prizanesimo z nepotrebnim stresom. Psi niso dobrodošli pri vseh nastanitvah, zato se pri rezervaciji pozanimajte o podrobnosti, da vas na cilju ne doleti neprijetno presenečenje. Sploh ko gre za večje pasme, je nujno preveriti podatke glede morebitnega pesjaka, ograjenih vrtov ipd., morda boste morali kakšno prenosljivo domovanje vzeti s seboj.

Ne pozabite na prvo pomoč

Tudi psom se lahko doleti nezgoda, morda kakšna ranica, praska, ugriz klopa, zato ne pozabimo na prvo pomoč. Sterilni zloženci, tekočina za razkuževanje, zaščita pred klopi in pinceta so obvezna oprema, tako seveda tudi zdravila, ki jih pes morebiti uživa redno. V tem primeru se glede ustreznosti poti obvezno posvetujte tudi z veterinarjem, če potujete v drugo državo, ne pozabite niti na kužkov potni list in preverite veljavnost obveznih cepljenj!

In ker je poleti vročina pasji največji sovražnik, posebno pozornost posvetimo ohranjanju ustrezne temperature tako v avtomobilu (v katerem psa nikoli ne puščamo samega!) in bivališču. Zmotno je namreč prepričanje, da si bo sam poiskal senco, ko mu bo vroče. Predvsem mladiči in starejši psi se radi nastavljajo sončnim žarkom, kar nas lahko nevarno zavede. Povišana temperatura, hitro in oteženo hropeče dihanje, nemir, nervoza, motne sivkaste ali rožnate dlesni, lepljiva in suha sluznica, živo rdeč jezik, ležanje in nepripravljenost, da vstane, šibkost okončin in opletajoča hoja, izguba zavesti, gosta ali lepljiva slina, omotičnost in zmedenost so znaki, ki opozarjajo na vročinski udar, pa čeprav se pojavijo le nekateri od njih. Takrat je nujno začeti postopno ohlajanje v senci z mokrimi obkladki (a nikar z ledom ali premrzlo vodo, da ne povzročimo šoka!), nujen je tudi čimprejšnji pregled pri veterinarju, ki bo ponudil nadaljnja navodila. Preden krenete na pot, se pozanimajte o lokacijah ambulant v bližini vaše destinacije, smiselno pa je tudi, da se pravočasno seznanite s cenikom.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije