Sajen jeseni bo dal najboljši pridelek
Čeprav gredo jesenska opravila na vrtu proti koncu, je oktobra najboljši čas za sajenje česna. Ta priljubljena vrtnina je v trgovini precej draga, zato še kako prav pride, če jo pridelamo sami. Česen bo najbolje uspeval, če ga posadimo jeseni, da se bo imel čez zimo čas dobro ukoreniniti, spomladi pa bo že zgodaj odgnal, takoj ko bo temperatura nad 3 stopinje.
Za dober pridelek je zelo pomembno, da poiščemo primerno gredo, lega naj bo sončna, zemlja pa rahla in prepustna, najbolje humusna. Pazimo tudi, da ni bila gnojena s hlevskim gnojem vsaj tri leta. Gnojimo s kompostom ali kupljenim organskim gnojilom. Naslednja zahteva je upoštevanje kolobarja, česna ne sadimo tja, kjer so poprej rasli čebula, drobnjak, zelje in druge kapusnice, pa tudi sam česen.
Dobro pa se bo počutil tam, kjer so prej rasli korenje, kumare, krompir, jagode in paradižnik. Med temi najdemo tudi česnove najboljše sosede, to so predvsem jagode in korenje, pa tudi solata in rdeča pesa.
Mnogi česen za seme pridelajo sami, seveda pa ga lahko kupimo tudi v vrtnariji. Najbolj priljubljene sorte pri nas so domače, ptujski jesenski in ptujski spomladanski pa zimski anka. Med njimi je ptujski jesenski primeren za sprotno rabo, preostala dva pa se tudi dobro skladiščita. Čeprav česen ni preveč občutljiv za bolezni, ga je dobro pred sajenjem razkužiti, lahko kar v domačem pripravku, primerna sta žajbljev in kamilični čaj.
Dobro prenaša nizke temperature, brez škode prestane tudi do –20 stopinj.
Lahko pričakujemo, da ga bo na pomlad, ko bo odgnal, napadla čebulna muha, zato ga zaščitimo s kopreno, tako kot čebulo. Koprena tudi ščiti mlade poganjke pred mrazom, zato jo namestimo takoj, ko zemlja odmrzne. Odstranili pa jo bomo, ko bo minila nevarnost napada čebulne muhe, to je aprila.