Samo zalivanje ni dovolj

Sobne rastline za uspešno rast potrebujejo tudi primeren prostor in dovolj svetlobe; redno je treba brisati prah z listov in odstranjevati odmrle.
Fotografija: Vsaj enkrat na teden z listov rastlin obrišite prah.
Odpri galerijo
Vsaj enkrat na teden z listov rastlin obrišite prah.

Včasih kljub rednemu in pravilnemu zalivanju katera od lončnic žalostno propade. Kajti skrb za sobne rastline zaobjema veliko več kot postavitev lončka na primerno okensko polico in redno dovajanje vode. Da bi vaše zelene in cvetoče prijateljice res lepo uspevale, upoštevajte osnovne napotke in jim poleg pravilnega zalivanja zagotovite še primerno količino svetlobe ter malo dodatne pozornosti. Kaj še spada v obvezno nego?

Odstranjevanje odmrlih listkov

Večina obožuje pršenje.
Večina obožuje pršenje.
Pršenje res ne prija vsem, a večina sobnih rastlin obožuje drobne kapljice vode iz pršilk. Izjeme so tiste, ki imajo na listkih dlačice, denimo afriške vijolice. V večini primerov redno vlaženje listov vsaj enkrat na teden pripomore k lepši in bujnejši rasti.

Pri odstranjevanju odmrlih listkov in cvetov ni izjem. S tem lončnice niso samo lepše na pogled, bolje bodo uspevale in hitreje ter laže tvorile nove poganjke. Hkrati je z rednim odstranjevanjem odmrlih delov mogoče preprečiti razvoj bolezni. Da med trganjem odmrlih delov ne bi preveč poškodovali zdravih listov in cvetov, bodite nežni in si pomagajte s posebnimi, ostrimi škarjicami.

Redno gnojenje

Hranljive snovi so nepogrešljive za uspešno rast. Pri tem mislimo na gnojenje, ki je pomembno zlasti v obdobju pospešene rasti, torej od marca do septembra. Lahko uporabite kupljene preparate, morda celo povsem namenske, prav za določeno vrsto rastlin, ali pa si pomagate z domačimi pripravki. Odlično gnojilo je na primer kavna usedlina. Med presajanjem lončnic, za kar je čas prav spomladi, jo primešajte zemlji. Tudi voda, v kateri ste kuhali testenine, riž ali krompir, lončnicam dovaja hranila, zato je ne zlivajte stran, temveč z ohlajeno zalijte svoje sobne rastline. Pazite le, da ne bo preslana.

Tudi iz jajčnih lupin lahko nastane gnojilo za vaše cvetje. Namočite jih v vodi in potem rastline zalivajte s tekočino, zdrobljene lupine lahko tudi posujte po površini zemlje. Ker so bogat vir kalcija, vam bodo rastline hvaležne. Tako kot tudi za gnojilo iz bananinega olupka, ki ga z dodatkom vode s paličnim mešalnikom zmešajte v gladko zmes in z njo od enkrat do dvakrat na teden zalijte lončnice.

Prah brišemo nežno

Na listih rastlin se nabira prah, ki kazi njihov videz, poleg tega pa tudi ovira rast: čisti listi namreč vsrkajo več svetlobe in laže izvajajo fotosintezo. Prah brišite previdno, da listov ne boste poškodovali: pod spodnjo stran položite roko in z vlažno krpico obrišite zgornji del listov.

Jajčne lupine so učinkovito naravno gnojilo.
Jajčne lupine so učinkovito naravno gnojilo.

Če prej zdrava rastlina začne propadati, so jo najbrž napadli škodljivci. Ti se največkrat zadržujejo na spodnji strani listov in na steblu. Med brisanjem prahu preverite, ali na njej morda niso neljubi gostje, in jih, če jih opazite, s primernimi sredstvi odpravite. Naravni zaveznik proti škodljivcem je kamilični čaj. Skuhajte močnejšega, kot bi si ga privoščili sami, za skodelico uporabite tri čajne vrečke ali primerljivo količino suhih cvetov, počakajte 24 ur, ga prelijte v plastenko z razpršilom in z njim poškropite prizadete rastline. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije