SAMSUNG GALAXY S21+

Samsung Galaxy S21+: fantomsko vijolični lepotec

Samsung galaxy S21+ ima nov dizajn, močan procesor, vzdržljivo baterijo in fantastičen zaslon, a enako kamero kot lanski S20+.
Fotografija: Samsung galaxy S21+ ima odličen velik zaslon. FOTOGRAFIJE: Staš Ivanc
Odpri galerijo
Samsung galaxy S21+ ima odličen velik zaslon. FOTOGRAFIJE: Staš Ivanc

Samsung se je ob zimski predstavitvi novih telefonov serije S odločil dati poudarek na najcenejši in najdražji model, torej S21 in S21 ultra. In tako smo šele v drugi polovici pomladi prejeli testne primerke sredinskega modela S21+ 5G, ki je strojno gledano skoraj identičen vstopnemu S21, le da ima močnejšo baterijo in je velik skoraj kot S21 ultra. Kar se tiče cene, je točno na sredini med 900 in 1300 evri, kolikor v prosti prodaji staneta S21 in S21 ultra.
 

Kamera je ostala ista


V primerjavi z lanskim galaxyjem S20+ je S21+ napredoval v moči, bateriji in predvsem oblikovanju. Vizualno mi je letošnja serija galaxy S veliko bolj všeč od lanske, še posebno na tistem delu, kjer je nameščena glavna kamera in kjer se rožnato-zlati aluminijasti rob ukrivi in razpotegne čez trojico zrkel, ki so prav tako dobila nov šminkerski videz, čeprav gre za popolnoma enake kamere kot pri lanskem S20+ (pa tudi pri S20 in S21, če smo natančni).



Gre za širokokotno (26 mm) kamero s samodejnim ostrenjem, optično stabilizacijo slike (OIS) in 12 milijoni slikovnih točk, telefoto (29 mm) kamero z 1,1-kratno optično povečavo in trikratno hibridno povečavo slike, 64 milijoni pikslov, samodejnim ostrenjem in OIS ter ultra širokokotno (13 mm) kamero in 12 milijoni točk, a brez samodejnega ostrenja in z elektronsko stabilizacijo slike (kadar snemamo video).
 

Odlični posnetki


O kakovosti glavne kamere tako ne morem zapisati nič posebno novega, razen dejstva, da dela odlične fotografije z vsemi lečami in v vseh svetlobnih razmerah, tudi ponoči, trikratni hibridni zum pa se odlično obnese, za kar se lahko zahvalimo visokoločljivostnemu senzorju 64 MP. Tudi kar se tiče videa, je S21+ odlična izbira, pri čemer zna zajeti posnetek do najvišje ultra visoke ločljivosti 8K.



Tukaj gre seveda bolj za tehnološko paradiranje kakor za dejansko uporabno ločljivost, saj zna tako natančno sliko predvajati le peščica silno dragih televizorjev. Veliko bolj uporabni sta zdaj že "standardna" ultra visoka ločljivost 4K (s 30 in 60 fps oziroma sličicami na sekundo) in polna visoka ločljivost 1080p, pri kateri lahko delamo tudi super počasne posnetke z 240 fps. V formatu 4K s 60 fps zna snemati tudi prednja selfie kamera, ki se ponaša s samodejnim ostrenjem in desetimi megapiksli.
 

Močna mašinca


V notranjosti tiktaka Samsungov najmočnejši hišni procesor exynos 2100, izdelan s pomočjo 5-nanometrske tehnologije (manjša poraba in večja zmogljivost), sparjen z osmimi gigabajti delovnega pomnilnika, shrambe pa je bilo na voljo 128 GB. Obstaja tudi različica z 256 GB, kar zna priti zelo prav, saj S21+ nima reže za spominsko kartico sd, kar je velika škoda. Exynos 2100 je vrhunski procesor, a za ameriški in kitajski trg so novi samsungi serije S opremljeni s še zmogljivejšim Qualcommovim snapdragonom 888 5G.



Takšna je pač korporativna politika, so nam že zdavnaj razložili samsungovci. A brez skrbi, exynos 2100 deluje odlično in bo še nekaj let brez najmanjših težav prebavil prav vse, kar mu bomo vrgli v obdelavo. Aplikacije se odpirajo hitro, najzahtevnejše igrice pa lahko poganjamo z najhujšimi nastavitvami.
 

Super zaslon


H gladkemu premikanju v aplikacijah in igrah še dodatno pripomore barvit in kontrasten 17-centimetrski (6,7-palčni) super amoled zaslon s (prilagodljivim) 120-herčnim osveževanjem slike. V primerjavi z lanskim S20+ je sicer izgubil nekaj pikslov, kar pa ni nič strašnega. Kdor je v preteklosti hotel izkoristiti 120 Hz zaslon, je moral tako ali tako preklopiti na ločljivost 1080 x 2400, saj se je zaslon pri najvišji ločljivosti 1440 x 3200 pik osveževal z največ 60 Hz. Mogoče se komu vsi ti herzi zdijo dolgočasni, a se razlika opazi že pri vsakdanjih opravkih in brkljanju po telefonu. Skratka: odlično.
 

Okrepljena baterija


Tudi baterija je dobila nekaj dodatnih mišic: zdaj ima 4800 namesto 4500 mAh, kar je več kot dovolj za konkretno celodnevno uporabo oziroma še več, če se ne igramo pretirano. Pozna tudi hitro polnjenje s 25-vatnim napajalnikom, ki pa po novem iz okoljevarstvenih razlogov ni priložen v škatli, a se ga da kupiti za približno 20 evrov, kakor so obljubljali na januarski predstavitvi. Prav tako v škatli ni slušalk (S20+ je še imel AKG-jeve žične slušalke), da o silikonskem ovitku niti ne govorimo. Prav tako ni avdio/usb c pretvornika.



Na srečo dobimo obojestranski polnilni kabel usb c, a pozor: če nimamo napajalnika z vtičnico​ usb c, bomo potrebovali pretvornik ali drug kabel. Samsungova eko filozofija je nekako takšna: kupci serije S imajo zagotovo že dovolj močan napajalnik od prej, slušalke pa tudi. Zato je manj embalaže, s čimer se zmanjšuje ogljični odtis telefona oziroma celotnega paketa.
 

Dobra izbira?


Na koncu lahko rečem, da je S21+ odličen in silno zmogljiv telefon, a da je za resnejše ljubitelje fotografije primernejši S21 ultra s pravima telefoto kamerama ali pa kak primerljiv ameriški ali kitajski izdelek. Pa še nekaj je: S21+ v primerjavi z lanskim S20+ ne prinaša bistvenega napredka. Je malo hitrejši in lepši, fotografsko pa je enak predhodniku.



Zato za lastnike lanske serije galaxy S verjetno ne bo tako zanimiv, imetniki starejših galaksij ali katerega drugega proizvajalca pa bodo zagotovo poželjivo pogledali za njim.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije