RAJ DOMA

Sedemdeset dni od semena do sadike

Če bomo sadike vzgajali sami, se moramo lotiti pravi čas, da jih bomo nato lahko posadili na prosto; pomembni sta tudi temperatura in vlaga.
Fotografija: Paradižnik ima dolgo vegetacijsko dobo, zato začnemo sadike vzgajati že zgodaj. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Paradižnik ima dolgo vegetacijsko dobo, zato začnemo sadike vzgajati že zgodaj. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Pisali smo že o tem, kako vzgojiti sadike, tokrat pa poglejmo, katere rastline so primerne za vzgojo, navajamo še nekaj konkretnih napotkov, kako se lotiti dela.

Sadike zelja ni težko vzgojiti.
Sadike zelja ni težko vzgojiti.
Nekaterih rastlin pri nas sploh ne moremo sejati neposredno na prosto, saj ne bi imele dovolj časa, da bi se razvile. Potrebujejo namreč toplo okolje, za nameček pa imajo dolgo vegetacijsko dobo. To so predvsem plodovke, ki izhajajo iz krajev s toplim podnebjem, paradižnik, paprika, jajčevci, ki za rast od semena do sadike, primerne za sajenje na prosto, potrebujejo skoraj tri mesece. Bolj natančno, paradižnik bo zrasel v 60–70 dneh, jajčevec in paprika pa v 70–85 dneh. Prav tako zelo dolgo potrebujejo kapusnice, torej zelje, ohrovt, cvetača in brokoli, ki bodo primerno velikost dosegle v okoli 90 dneh. Na drugi strani imamo hitro rastoče solatnice, ki do sadike potrebujejo le 30 ali 40 dni. Na podlagi tega si lahko izračunamo, kdaj je treba sejati, da bomo lahko sredi maja paradižnik posadili na prosto. Ko so sadike dovolj velike, jih je treba čim prej posaditi, saj v lončku nimajo več dobrih razmer.


Zelo pomembna za kalitev in rast mladih rastlin je temperatura zraka, v povprečju bi morala biti med 20 in 25 stopinjami Celzija, za vznik celo nekoliko več. Poglejmo konkretno, paradižnik, paprika in jajčevec bodo najbolje kalili pri 26 °C, stopinjo manj potrebujeta radič in endivija, kapusnice 23 °C, solata pa celo nekaj stopinj pod dvajset. Ko zrastejo prvi listi, bi bilo dobro temperaturo za nekaj dni znižati v povprečju za 10 °C, kasneje pa spet malo povišati, za plodovke na okoli 18 °C, za kapusnice in solatnice pa na okoli 12 °C. Take razmere je seveda skorajda nemogoče zagotoviti, razen v ogrevanem rastlinjaku. Tudi če se tega ne držimo natančno, bodo rastline zrasle, morda bodo potrebovale več časa. Ne pozabimo na zalivanje, med kaljenjem mora biti seme vseskozi na vlažnem, pomembna je tudi vlažnost zraka. Najbolje bo, če setvene lončke oziroma pladnje po setvi pokrijemo s prozorno folijo; tako bomo semenom zagotovili dovolj vlage in stalno temperaturo. Da ne bi bilo vlage preveč, folijo na nekaj predelih preluknjamo, ko seme vzklije, pa jo odstranimo.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije