IZLET

Skozi divjo lepoto soteske Vintgar

Tesna in skrivnostna soteska Vintgar nad reko Radovno je že 130 let odprta za obiskovalce in velja za eno prvih naših turističnih znamenitosti. V Gorjah so ob jubileju pripravili veliko praznovanje.
Fotografija: FOTO: Jgh
Odpri galerijo
FOTO: Jgh

V občini Gorje se konec tedna začenja veliko praznovanje, znamenita in po vsem svetu znana naravna znamenitost, soteska Vintgar, namreč praznuje častitljivih 130 let, odkar so jo odprli za turistične oglede. Od nedelje, 11. junija, in vse do konca poletja bodo vsako nedeljo med 11. in 12. uro promenadni koncerti legendarne Godbe Gorje, vrhunec prazničnega dogajanja pa bo tridnevno slavje zadnji konec tedna v avgustu, ki bo potekalo pod pokroviteljstvom predsednice države Nataše Pirc Musar. Turistično društvo (TD) Gorje, ki v zadnjih letih postaja eden najbolj sodobnih in predvsem trajnostno naravnanih upravljavcev naravnih znamenitosti v državi, bo pred sotesko postavilo tudi kip odkriteljema in glavnima graditeljema prve poti skozi Vintgar. To sta bila gorjanski župan Jakob Žumer in fotograf Benedikt Lergetporer. Prva sta se leta 1891 podala v skrivnostno in strah zbujajočo tesen in iz nje prišla navdušena nad divjo lepoto, ki jo je ustvarila reka Radovna.

Ena prvih znamenitosti pri nas

Po njunem odkritju so sotesko hitro uredili za turistični obisk. Nad bučečo Radovno, ki je ujeta med strme skalne pečine in tu dela slapove, tolmune in divje brzice, so nadelali poti ter zgradili galerije in mostove. Soteska Vintgar, ki so jo včasih zaradi bližnjega Bleda imenovali Blejski vintgar, je dandanes naravna vrednota državnega pomena. Ne le da je soteska Vintgar ena naših prvih naravnih znamenitosti, ki so jih uredili za turistični ogled, je tudi ena najbolj obiskanih po številu tujih in domačih gostov. Celo tako močno je naraščalo zanimanje zanjo, da so množice postale precej moteče, obisk pa podoben drenjanju v nabito polnem avtobusu.

Leta 2020 so zato uvedli enosmerni ogled soteske, naslednje leto pa še spletni nakup vstopnic z namenom, da se obiskovalci razporedijo čez ves dan. Lani so obisk omejili s spletno prodajo vstopnic po urah in omejitvijo hkratnega vstopa obiskovalcev. »Pionirsko delo prvih graditeljev soteske Vintgar nadaljujemo iz roda v rod. Morda se sliši čudno, vendar tudi v zadnjih letih orjemo ledino. Z ukrepi smo poskrbeli, da se je število hkratnih obiskovalcev prepolovilo in da je iz prej polurnega ogleda nastalo dvedo triurno doživetje narave in njenih lepot, ki jih ponujajo Julijske Alpe. S temi ukrepi so obiskovalci dobili priložnost visokokakovostnega doživetja,« nam pove predsednik TD Gorje Janez Poklukar.

FOTO: Fds
FOTO: Fds

Enosmerni promet

Obisk Vintgarja poteka, kot rečeno, enosmerno. Poleg naravnih znamenitosti, kot so slap Šum, ki je največji slovenski rečni slap, lahko na 1,6 km dolgi poti občudujemo tudi dve zanimivi gradnji. Leta 1904 so na koncu ponekod 250 metrov globoke soteske zgradili jez, iz katerega je speljana voda za malo hidroelektrarno Vintgar, dve leti pozneje pa je nastal kamniti enoločni most bohinjske železnice, ki je največji kamniti ločni železniški most pri nas.

Pne se 33,5 metra visoko, po njem pa poteka železniška proga Jesenice–Nova Gorica. Ob koncu obiska se lahko vrnemo po dveh poteh, ena vodi mimo cerkve sv. Katarine, ki so jo postavili na izjemno razglednem griču in jo je že Prešeren poimenoval oltar Gorenjske. Pot je dolga 5,7 km, zanjo porabimo približno uro in pol, smerokazi pa nas na koncu usmerijo na osrednje parkirišče. Druga pot je krajša (4,3 km, 75 minut) in vodi po makadamski poti čez travnike in polja do Blejske Dobrave in nato do osrednjega parkirišča. Razen prvega vzpona takoj po koncu soteske je zložna in varna, saj je namenjena le pešcem in lokalnemu prometu.

Brezplačno z avtobusom

Za obisk Vintgarja si vzemite ves dan, priporočajo na TD Gorje, in doživite svetovno znamenitost z okolico čim bolj polno. Zaradi pogoste vlage v soteski in zaradi razdalj samih so obvezni pohodni oziroma športni čevlji, priporočljiva je tudi zmerna telesna pripravljenost. Turistično društvo Gorje, zavezano trajnostnemu razvoju in zadovoljstvu tako domačinov kot obiskovalcev Vintgarja, je poskrbelo za umik prometa iz vasi v neposredni bližini soteske. Pri tovarni Lip Bled so uredili osrednje parkirišče z brezplačnim prevozom do vhoda v sotesko, zasnovali so tudi conacijo parkirišč, kar pomeni, da bližje soteski parkiraš, dražje je. S tem spodbujajo obiskovalce, da se jih čim manj pripelje do samega vhoda, zmanjšujejo ogljični odtis in tako ohranjajo naravo. Kot so nam še povedali na TD Gorje, so skupaj z občino in Turizmom Bled ter Triglavskim narodnim parkom tudi letos zagotovili brezplačno avtobusno linijo Bled–Vintgar– Pokljuka.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije